Reklama
aplikuj.pl

Drewniany satelita trafi na orbitę. Oto śmiały plan Japończyków

orbita okoloziemska

Głównym materiałem tworzącym obecnie wykorzystywane satelity jest aluminium, które – w przypadku zniszczenia takiego instrumentu w atmosferze – może wyemitować do niej szkodliwe związki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto rozpoczęli współpracę z firmą Sumitomo Forestry w celu sprawdzenia możliwości wykorzystania drewna w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też: Ten satelita szpiegowski może „widzieć” nawet przez chmury i ściany budynków
Czytaj też: System broni PL19 Nudol przetestowany. Tą bronią Rosja zmiecie satelity
Czytaj też: Satelita naukowy wykrył coś, do czego nie został stworzony

Drewniane satelity byłyby lepsze dla środowiska, w przy tym – przynajmniej w teorii – łatwiejsze w budowie. Wynika to z faktu, że sygnały elektromagnetyczne łatwiej przechodzą przez drewno. W efekcie anteny mogłyby być umieszczone wewnątrz korpusu satelity, a nie na zewnątrz.

Drewniany satelita ma stanowić bardziej ekologiczną alternatywę dla obecnie stosowanych

Co więcej, japońscy eksperci sądzą, że ich pierwszy drewniany satelita będzie gotowy do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną do 2023 roku. Aluminium jest jednak wymagającym „przeciwnikiem”, ponieważ charakteryzuje się niskimi kosztami produkcji, lekkością i trwałością.

Czytaj też: Czy usunięcie CO2 z atmosfery rozwiąże problem globalnego ocieplenia?
Czytaj też: Jak Księżyc pomagał w przeszłości chronić ziemską atmosferę?
Czytaj też: Ilość ozonu w atmosferze wzrasta i to wcale nie jest dobra wiadomość

Niestety, kiedy aluminiowe elementy zostają poddane działaniu ziemskiej atmosfery, mogą wydzielać tlenek glinu. Ten jest pozornie korzystny w kontekście globalnego ocieplenia, ponieważ odbija promienie słoneczne, obniżając temperatury. Niestety, przy okazji tlenek węgla może wpływać na niszczenie warstwy ozonowej otaczającej naszą planetę.