Reklama

Drony mogą już się bać tego okrętu z laserową bronią ODIN

ODIN, broń laserowa, lasery na okrętach, USA ODIN

Amerykańska marynarka wojenna z powodzeniem zainstalowała swoją pierwszą broń laserową Optical Dazzling Interdictor, Navy (ODIN) na pokładzie jednego ze swoich okrętów wojennych (via New Atlas).

Miało to miejsce w suchym doku, a tym pierwszym okrętem okazał się niszczyciel pocisków kierowanych klasy Arleigh Burke – USS Dewey (DDG 105). Teraz jego załoga może sprawdzić, jak w praktyce użytecznym okaże się system laserowy ODIN, którego zadaniem jest oślepianie czujników w bezzałogowych statkach powietrznych (UAS), czyli głównie dronach.

Trzeba jednak zaznaczyć, że laser ODIN nie jest pierwszym, który został wdrożony na okręcie wojennym Marynarki Wojennej USA. Ten zaszczyt przypada systemowi broń laserowej LaWS, który został wdrożony na USS Ponce (LPD-15) w 2014 roku. Jednak to doświadczenie zespołu stojącego za LaWS w Naval Surface Warfare Center (NSWC) zapewniło wiedzę potrzebną do ukończenia rozwoju ODIN.

W przeciwieństwie do innych broni laserowych zaprojektowanych do niszczenia celów wiązką skoncentrowanego światła laserowego, ODIN jest tak zwanym laserem „olśniewającym”. Należy więc do klasy laserów, które mają nie niszczyć, a oślepiać i wprowadzać w błąd systemy autonomiczne i czujniki.

Według marynarki wojennej ODIN ukończył szybko proces rozwojowy (w zaledwie 30 miesięcy), a w ciągu najbliższych dwóch lat ODIN zostanie wdrożony w całej flocie jako obrona przeciwdronna.