Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy doszukali się wady w nowoczesnych hełmach wojskowych

hełmy wojskowe, hełmy w wojsku, wybuchy a hełmy, ochrona przed wybuchami

W nowym badaniu naukowcy porównali 100-letni hełm wojskowy do tego nowoczesnego i odkryli, że w tych drugich nadal znajduje się spora wada (via Popular Mechanics).

Wnioski oparto na artykule National Institutes of Health (NIH) z 1986 roku, który określa poziomy obrażeń od wybuchu:

Uraz spowodowany wybuchem może być spowodowany bezpośrednim oddziaływaniem fali uderzeniowej (pierwotnej), uderzenia materiałem napędzanym przez podmuch (wtórny), przemieszczeniem i uderzeniem całego ciała (trzeciorzędowy) lub różnymi skutkami poparzeń, toksyn, kwasów itd.

Poważne obrażenia od wybuchów najprawdopodobniej można zaobserwować podczas operacji wojskowych, ale mogą one wystąpić w cywilnych wypadkach przemysłowych lub akcjach terrorystycznych.

Jeśli mowa o zjawisku tego pierwotnego, to wszystko sprowadza się do siły samej eksplozji, która polega na uderzeniu mózgu w boki czaszki. To właśnie tutaj siedzi wada hełmów wojskowych, które ponoć nie zostały zaprojektowane z myślą o tego rodzaju obrażeniach. Nie jest to wina wykonawców, a słabego poziomu badań sprzed dziesięcioleci.

Aby sprawdzić, jak dobrze obecnie stosowane hełmy wojskowe chronią przed obrażeniami, naukowcy z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Duke umieścili hełmy na głowicach manekinów wyposażonych w czujniki. Następnie użyli rurki uderzeniowej, by uderzyć w hełmy z siłą naśladującą rodzaje wybuchów bomb i pocisków.

hełmy wojskowe, hełmy w wojsku, wybuchy a hełmy, ochrona przed wybuchami

Doszli do wniosków, że:

Narażenie na nagą głowę było silniejsze niż jakikolwiek test w hełmie dla każdej intensywności uderzenia i w każdym miejscu pomiaru. Niechroniona głowa doświadczyła od trzech do pięciu razy wyższych ciśnień szczytowych, co odpowiada wyższemu ryzyku krwawienia oponowego i innych potencjalnych obrażeń mózgu.

Komentarz badaczy do obecnie stosowanego hełmu Wojska USA, czyli Advanced Combat Helmet, a w skrócie – ACH, sprowadza się do tego, że ten choć poprawił kwestie ochrony balistycznej, zapomniał o ochronie na wybuchy. Na szczęście kilka drobnych zmian może załatwić problem, bo:

W przyszłości ochrona hełmu przed pierwotnym wybuchem może zostać poprawiona przez wybór materiału, wiele warstw materiału o różnej impedancji akustycznej lub geometrię hełmu.