Reklama

Jak drony pomogą w tworzeniu internetu kwantowego?

drony

Naukowcy użyli dronów do przesłania fotonów, które umożliwiają zachodzenie tzw. splątania kwantowego. Przełomu dokonali badacze z Uniwersytetu Nanjing, transportując fotony na odległość ok. 1 kilometra.

Splątane cząstki kwantowe mogą zachować swoje właściwości nawet jeśli zostaną rozdzielone. Taka cecha może zostać wykorzystana w celu opracowania nowych rodzajów komunikacji, a jednym z pomysłów jest zapowiadany od lat internet kwantowy.

Czytaj też: Dron Tando jako latający ochroniarz
Czytaj też: Teleportacja kwantowa doczekała się przełomu. Dystans wyniósł wiele kilometrów
Czytaj też: Drony od Sony, czyli firma Airpeak z myślą o kamerach Alpha

Miałby się on opierać na przesyłaniu cząstek kwantowych w celu umożliwienia bezpiecznej komunikacji poprzez wykorzystanie tych cząstek do tworzenia tajnych kodów, które następnie służyłyby do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości. Mówi się nawet o prowadzeniu eksperymentów mających na celu testowanie granic fizyki kwantowej.

Drony mogłyby posłużyć do przesyłania splątanych cząstek kwantowych

W tym przypadku do transmisji fotonów naukowcy wykorzystali dwa drony. Jeden tworzył pary splątanych cząstek, wysyłając jedną z nich do stacji na ziemi, natomiast drugą – do sąsiedniego drona.

Czytaj też: Chińska supremacja kwantowa, czyli kilka minut zamiast miliardów lat
Czytaj też: Pasażerski dron EHang EH216 zabiera turystów w wyjątkowy lot
Czytaj też: Okręty podwodne i komunikacja kwantowa, to para idealna

Następnie urządzenie to przesyłało odebraną cząstkę do drugiej stacji naziemnej, oddalonej o kilometr od pierwszej. W przyszłości floty takich bezzałogowych maszyn mogłyby prowadzić współpracę, przesyłając splątane cząstki do odbiorców w różnych miejscach.