Reklama
aplikuj.pl

Człowiek ma ukryty drugi mózg. Wiecie, gdzie się znajduje?

biologia

Naukowcy od lat powtarzali, że nasz gatunek posiada drugi mózg, ukryty w przewodzie pokarmowym. Teraz, za sprawą nowych badań, możemy się dowiedzieć, gdzie i jak dokładnie ten mózg funkcjonuje.

I choć eksperyment dotyczył nie ludzi, lecz myszy, to jego autorzy skupiali się na elementach łączących nas z gryzoniami. Dokładniej rzecz biorąc, chodziło o tzw. jelitowy układ nerwowy.

Czytaj też: Ludzki mózg wygląda jak wszechświat. Zobaczcie porównanie
Czytaj też: Jak połączyć mózg z komputerem? Naukowcy chcą wykorzystać żyły
Czytaj też: Powiększyli mózgi małp. Naukowcy użyli do tego ludzkich genów

Artykuł opisujący dokonania badaczy został opublikowany na łamach Nature Neuroscience. Wynika z niego, że badacze odkryli niespotykane wcześniej zróżnicowanie neuronów w jelitowym układzie nerwowym i ustanowili nową taksonomię molekularną tych neuronów, która opiera się na różnych markerach molekularnych.

Drugi mózg człowieka znajduje się w tzw. jelitowym układzie nerwowym

Podobnie jak komórki macierzyste, neurony początkowo rozwijają ogólne cechy, a potem dokonują „specjalizacji”. Ludzki mózg zawiera np. neurony odpowiedzialne za funkcje sensoryczne i motoryczne, które z kolei dzielą się na podtypy. Tych jest tak wiele, że naukowcy nie są do końca pewni, jak je podzielić.

Czytaj też: Co się dzieje z mózgiem podczas hipnozy?
Czytaj też: Siedzenie wcale nie musi źle wpływać na mózg

Wykorzystując znane już markery, autorzy badań byli w stanie rozróżnić dwanaście rodzajów neuronów i połączyć je ze znanymi już charakterystykami molekularnymi. Kolejnym etapem ich działań ma być zrozumienie, za co jest odpowiedzialny każdy z 12 typów neuronów tworzących jelitowy układ nerwowy.