Reklama
aplikuj.pl

Druk 3D zmienia zwykły papier w odtwarzacz muzyki

Innowacyjna technologia druku opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Purdue może znaleźć wiele zastosowań. Jednym z podanych przykładów jest przekształcenie kartki papieru w urządzenie do odtwarzania muzyki.

Opisywana metoda powoduje, że papier jest odporny na działanie wody, oleju czy kurzu. Wszystko dzięki pokryciu go fluorowanymi molekułami. Ta omnifobowa (czyli „odpychająca”) powłoka umożliwia drukowanie wielu warstw na papierze bez mieszania się poszczególnych części tuszu.

Poza tym, artykuł opublikowany w Nano Energy sugeruje, że autorzy projektu – dzięki czujnikom nacisku – zmienili papier w interaktywną powierzchnię mogącą służyć do różnych zastosowań. Jednocześnie tarcie wywoływane przez nacisk ze strony użytkownika może być wykorzystywane do zasilania bezprzewodowej komunikacji Bluetooth.

Czytaj też: Drukowanie budynków z ziemi, czyli tanio i ekologicznie

Poza przekształceniem we wspomniany odtwarzacz muzyczny, naukowcy zmienili również papier w klawiaturę. Powstałe urządzenia reagują na gesty i dotyk, co pozwala np. zwiększyć/zmniejszyć głośność, a także posiadają przyciski umożliwiające przejście do następnego utworu. Zademonstrowana technologia, nie dość że zgodna z najpowszechniejszymi technikami druku, to cechuje się też niskimi kosztami produkcji. W przypadku odtwarzaczy mówi się o cenie wynoszącej ok. 1 zł za sztukę.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News