Reklama
aplikuj.pl

Drukowanie schronów na froncie? Marines już to sprawdzili

Amerykańska piechota morska niedawno przetestowała polową drukarkę 3D Vulcan firmy ICON, która jest zdolna do konstruowania całych budynków z szybkoschnącego betonu. Wynik? Z pewnością obiecujący.

W ciągu zaledwie 36 godzin drukarka Vulcan 3D stworzyła betonową, trwałą konstrukcję, która mogła pomieścić zamontowany na ciężarówce system wyrzutni rakiet HIMARS. Dzięki tego rodzaju „wydrukom” na froncie może zyskać schronienie nie tylko sprzęt, ale też personel i jego zapasy.

Sama drukarka Vulcan to 1725-kilogramowy bydlak zaprojektowany do stopniowego tworzenia konstrukcji poprzez warstwowe natryskiwanie opatentowanego betonu Lavacrete. Ten jest szybko utwardzającym się polimerobetonem, który swoich strukturalnych i wytrzymałościowych właściwości doczekuje się od 12 do 24 godzin od wydrukowania (via Popular Mechanics).

Jego wytrzymałość sięga 6000 psi, co sprawia, że może być wykorzystywany w zastosowaniach, gdzie oczekuje się dużej odporności na uderzenia. Innymi słowy, brzmi to, jak świetny schron na front, który ostatnio okazał się wystarczający do ugoszczenia pod sobą systemu rakiet M142 HIMARS po 36-godzinnym procesie drukowania. Marines wydrukowali cztery łuki, a następnie złożyli je razem, aby stworzyć jeden budynek.

Czytaj też: Budżet na mur Trumpa zagrożony? Mogła dokonać tego tylko pandemia

Schron wykonany z betonu Lavacrete mógłby chronić siły piechoty morskiej przed ostrzałem artyleryjskim, rakietowym i pociskowym w sposób, w jaki nie mogą tego robić drewniane konstrukcje i okopy. Vulcan mógłby być również używany do budowy fortyfikacji, a w tym schronów dla samolotów, bunkrów i umocnień do przechowywania amunicji, zapasów i ochrony systemów uzbrojenia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News