WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Muzyka może wzmacniać działanie leków przeciwbólowych

Okazuje się, że muzyka ma większy wpływ na nasz organizm niż nam się wydaje. Najnowsze badania wykazały, że słuchanie Mozarta może zwiększyć skuteczność leków przeciwbólowych.

Badacze z Uniwersytetu Utah Health wykorzystali dwa modele bólu w swoich eksperymentach. Jeden z nich naśladuje ból związany z zapaleniem a drugi chirurgiczny. Zostało to zasymulowane na podstawie dwóch grup po 5-8 myszy.

Zostały one wystawione na standardowy hałas, ale jedna z grup przez trzy tygodnie po 3 godziny dziennie słuchała Mozarta. Badanie zostało powtórzone cztery razy – za każdym razem wykorzystywany był inny lek zmniejszający ból.

Czytaj też: W jaki sposób człowiek jest w stanie przetrwać niewydolność narządową?

Okazało się, że za każdym razem przy muzyce był on mniejszy. Największa zmiana widoczna była przy stosowaniu ibuprofenu – reakcje bólowe spadły nawet o 93% w porównaniu do myszy, które przyjmowały lek, ale nie słuchały muzyki.

Przy pozostałych lekach reakcje bólowe spadały o 21% i o 9%. Badanie pokazuje więc, że muzyka może mieć zastosowanie nawet przy leczeniu bólu. W szpitalach, po ciężkich operacjach, można by więc puszczać pacjentom muzykę klasyczną – jeśli zmniejszy to ich ból to wszyscy będą zadowoleni.

Czytaj też: Nowa wentylacja pomoże zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych

Źródło: Medicalnewstoday