Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, kiedy morskie dwułopatkowe turbiny wiatrowe Seawind 6-126 zaczną działać

dwułopatkowe turbiny wiatrowe, Seawind 6-126

Firma Seawind Ocean Technology z siedzibą w Amsterdamie opracowała swoje unikalne na skalę światową morskie dwułopatkowe turbiny wiatrowe Seawind 6-126, które wyróżniają się właśnie tym, że posiadają nie cztery, a dwie łopaty ustawione naprzeciwko siebie. Dziś dowiedzieliśmy się, że zainteresowała się nimi globalna firma Petrofac, zajmująca się projektowaniem, budową i eksploatacją obiektów energetycznych, która skorzysta z dzieła Seawind.

Dwułopatkowe turbiny wiatrowe Seawind 6-126

Zacznijmy od tego, że na ten moment nic nie jest pewne, ale finalnie projekt i tak powinien zostać przekuty na rzeczywistość. Obecnie firmę Petrofac wiąże z Seawind jedynie protokół ustaleń w sprawie wykorzystania dwułopatowych pływających turbin wiatrowych, które w praktyce stawiają czoła morskiemu wiatrowi na swojej betonowej konstrukcji. Ponoć nadają się do instalacji we wszystkich warunkach morskich, a w tym na obszarach zagrożonych cyklonami i na bardzo głębokich wodach.

Czym może pochwalić się Seawind 6-126? Przede wszystkim 6,2-megawatami mocy znamionowej, odpornością na wiatry do 70 m/s z porywami do 90 m/s i operowaniem przy prędkości wiatru od 3,5 do 25 m/s. Średnica ich wirników wynosi 126 metrów, a przy mocy znamionowej te obracają się z prędkością 20,8 RPM. Wytrzymałość turbiny ma sięgać 50 lat, a szereg sprytnych rozwiązań inżynieryjnych dba o jej stan i wytrzymałość na obciążenia.

Czytaj też: Powstaje chińska turbina wiatrowa. Może być największą tego typu na świecie

Wedle umowy firma Petrofac będzie początkowo wspierała weryfikację projektu systemu, a następnie zapewni usługi inżynieryjne, zaopatrzeniowe i zarządzania budową pierwszego demonstratora. Wiemy, że turbina wiatrowa Seawind 6-126 zostanie rozmieszczona na wodach europejskich do pierwszego kwartału 2024 roku.