WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dwutlenek węgla można przekształcić w grafen

Dwutlenek węgla promowany jest jako czarny charaktery XX wieku. Jednakże naukowcom z Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT) udało się opracować sposób na jego przekształcenie w grafen.

Grafen to zasadniczo dwuwymiarowy arkusz atomów węgla. Początkowo uzyskiwano go poprzez złuszczanie warstw grafitu, ale w ostatnich latach udało się naukowcom opracować nowe sposoby jego pozyskiwania.

Czytaj też: Jak przeprawa ciężarówek w 1919 roku pomogła wygrać II WŚ?

Najczęstszą metodą jego uzyskiwania jest chemiczne osadzanie z fazy gazowej (CVD). W tej technice źródło węgla najczęściej metan, pompowany jest do komory z innymi gazami, a cienki kawałek materiału działa jak katalizator. Gaz reaguje z materiałem i tworzy się cienka warstwa grafenu.

Technika opracowana przez zespół z KIT działa podobnie. Tym razem źródłem węgla jest jednak CO2. Wraz z wodorem wypełnia on komorę a katalizatorem jest płytka wykonana z miedzi i palladu.

Zespół pokazał już, że technika działa i można stworzyć grafem o kilku warstwach. Następnym krokiem jest próba stworzenia funkcjonujących komponentów elektronicznych przy wykorzystaniu tego procesu.

Czytaj też: W Szwecji znaleziono świetnie zachowaną łódź pogrzebową wikingów

Źródło: Newatlas