Reklama
aplikuj.pl

Dziedzictwo Hubble’a jest najbardziej szczegółowym zdjęciem wszechświata

265000 galaktyk - tyle pokazuje najbardziej szczegółowe zdjęcie teleskopu Hubble'a
265000 galaktyk - tyle pokazuje najbardziej szczegółowe zdjęcie teleskopu Hubble'a

Kosmiczny teleskop Hubble’a po raz kolejny sprawia, że każdy rozsądny i mający choć trochę wyobraźni człowiek poczuje się niewiarygodnie małym na tle ogromu całego kosmosu. Wcześniej na jednym zdjęciu wykonanym przez ten teleskop było widać aż 200 miliardów gwiazd, a ostatnio soczewki wyłapały też nieznaną wcześniej galaktykę, ale teraz Hubble przerósł samego siebie, bo w ciągu 31 misji zgromadził aż 7500 zdjęć, które składają się na ogromną mozaikę, przedstawiającą aż 265000 galaktyk. 

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Hubble’a zagląda w najdalsze obszary wszechświata

Tak dokładnie wygląda to zdjęcie:

A tak NASA postanowiło je pogrupować:

I żeby ułatwić nam pojęcie tego ogromu, przygotowali porównanie odległości, jaka dzieli widoczne galaktyki od nas w miliardach lat świetlnych:

… i żeby jeszcze bardziej wgnieść nas w fotel, porównali ten wycinek kosmosu do wielkości widzianego z Ziemi Księżyca.

Zdjęcia mówią same za siebie, choć i tak nie możemy nawet zobaczyć każdej z 265000 galaktyk, bo najbardziej odległe i najmniejsze z nich są zbyt słabo widoczne, aby ludzkie oko mogło je zobaczyć. Galaktyki te znajdują się od Ziemi nawet w odległości 13,3 miliarda lat świetlnych, co oznacza, że ​​teleskop przechwycił je w momencie, kiedy się pojawiły, czyli wkrótce po powstaniu samego wszechświata.

Dziedzictwo Hubble’a (z ang. Hubble Legacy Field) jest niesamowite również przez to, że powstało na podstawie danych gromadzonych przez 16 lat i nawet pomimo tego obejmuje niewiarygodnie mały fragment nieba. Zespół pracuje obecnie nad podobnymi obrazami mozaikowymi innych obszarów nieba, ale pod względem szczegółów nic nie pobije tego wyżej, dopóki nie pojawi się kolejna generacja teleskopów kosmicznych.

Czytaj też: Oszustwo na jakości metalu miało spowodować dwa nieudane starty rakiet NASA

Źródło: New Atlas, NASA