WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dzięki tej rękawicy roboty mogą identyfikować obiekty za pomocą dotyku

Naukowcy z MIT opracowali niedrogą rękawicę, która umożliwia sztucznej inteligencji wykonywanie obliczeń pozwalających na identyfikację obiektu za pomocą dotyku. Nazywa się ona Scalable Tactile Glove (STAG) i wykorzystuje 550 malutkich czujników.

Rękawica podłączana jest do komputera, który gromadzi zbierane przez nią dane i przekształca je w mapę dotykową. Następnie całość trafia do sieci neuronowej, która klasyfikuje powstałe obrazy i dopasowuje je do konkretnych przedmiotów.

Czytaj też: Piloci ze Stanów Zjednoczonych prowadzili obserwacje UFO

Zespół zebrał już 135 tysięcy klatek filmu z 26 przedmiotów takich jak nożyczki, puszki po napojach, długopisy czy kubki. Dzięki temu możliwe było nauczenie sieci, w jaki sposób należy interpretować dane obrazy.

System działa z dokładnością do 76% i pozwala także na oszacowanie wagi danej rzeczy. Działa to dzięki mierzeniu ciśnienia wokół dłoni podczas trzymania obiektu a następnie porównywania go do ciśnienia po upuszczeniu przedmiotu. System jest w stanie zmierzyć wagę przedmioty do 60 g.

Ogromną zaletą rękawic jest ich cena – kosztują one zaledwie 10 dolarów. Dzięki temu rękawica STAG może być szeroko wykorzystywana w różnych badaniach na całym świecie.

Czytaj też: Projekt „MOONRISE” wykorzysta lasery do stopienia księżycowego pyłu

Źródło: Newatlas