Odkryta niedawno egzoplaneta jest rekordowo młoda. Zaobserwował ją kosmiczny weteran

Odkryta niedawno egzoplaneta jest rekordowo młoda. Zaobserwował ją kosmiczny weteran

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który obserwuje wszechświat już od ponad 30 lat, po raz kolejny spojrzał w kosmos i dostrzegł egzoplanetę, która w jego przypadku jest najmłodszą z odkrytych. Obiekt ten znajduje się zaledwie 379 lat świetlnych od Ziemi.

Planety powstają po tym, jak pył i gaz, które wirują wokół gwiazdy, zaczynają łączyć się w większe obiekty. W tym przypadku takowy narodził się w gwiazdozbiorze Centaura, choć czas dokonany jest nie do końca na miejscu, ponieważ rzeczona egzoplaneta nadal się kształtuje. Młoda planeta pozasłoneczna, będąca gazowym olbrzymem, nosi miano PDS 70b i ma 5 milionów lat. Biorąc pod uwagę kosmiczną skalę, jest to naprawdę niewiele. PDS 70b nadal powiększa swoją masę, pobierając materię ze swojej gwiazdy i jest już wielkości Jowisza.

Czytaj też: Pierwsza odkryta tranzytująca egzoplaneta wcale nie powstała tam, gdzie się obecnie znajduje

Odkryta niedawno egzoplaneta jest rekordowo młoda. Zaobserwował ją kosmiczny weteran

W dokładniejszych obserwacjach tej egzoplanety pomógł leciwy i wciąż niezawodny Kosmiczny Teleskop Hubble’a. To właśnie dzięki niemu naukowcy byli w stanie dostrzec i zmierzyć promieniowanie związane z rozgrzanym gazem, który wchodzi w skład formującej się planety. Astronomowie zaobserwowali kilka obszarów emitujących światło ultrafioletowe, które może być związane z obecnością gorącej materii. Badacze uważają, że te gorące plamy są spowodowane obecnością gorącej materii.

Egzoplaneta PDS 70b jest oddalone o 379 lat świetlnych od Ziemi i ma zaledwie 5 mln alt

Kosmiczny Teleskop Hubble’a dostrzegł do tej pory ponad 4000 egzoplanet, lecz zaledwie 15 zostało uwiecznionych w bezpośredni sposób. Co więcej, większość z tych 15 obiektów było widocznych w postaci niewyraźnych punktów, ponieważ są one niezwykle odległe. W tym przypadku wydajność obserwacji była znacznie wyższa, a naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu będą mogli dokładnie oszacować tempo wzrostu PDS 70b i zdobyć informacje dotyczące powstawania gazowych olbrzymów.

Czytaj też: Aż trudno uwierzyć, że mgławica uwieczniona przez teleskop Hubble’a jest prawdziwa

Oddalona o mniej niż 400 lat świetlnych egzoplaneta została poddana obserwacjom opartym na nowej technice. Zdaniem badaczy otwiera ona nowe ścieżki w zakresie kolejnych badań planet pozasłonecznych, w szczególności dotyczących okresu ich powstawania. Jednocześnie warto podkreślić, iż obserwacje PDS 70b nie stanowią jej kompletnego obrazu. Właśnie dlatego potrzebne będą dodatkowe dane.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Obserwuj nas w Google News