Reklama
aplikuj.pl

Odkryto nową egzoplanetę. Przypomina Ziemię i krąży w strefie zamieszkiwalnej

Teleskop TESS został uruchomiony w 2018 roku w celu obserwacji małych planet krążących wokół pobliskich gwiazd. Do tej pory instrument ten odkrył siedemnaście takich obiektów, które orbitują wokół jedenastu czerwonych karłów.

Tego typu gwiazdy są mniejsze od Słońca (mają ok. 60% jego masy) i chłodniejsze. Astronomowie donoszą, że jedna z zaobserwowanych egzoplanet, TOI-700d, jest wielkości Ziemi i znajduje się w strefie zamieszkiwalnej. Wstępnie uzyskane dane pozwoliły na przeprowadzenie dywagacji dot. potencjalnego klimatu panującego w obrębie tego obiektu.

Czytaj też: Nowatorska metoda doprowadziła do znalezienia dziesiątek egzoplanet podobnych do Ziemi
Czytaj też: WASP-189b to z pewnością jedna z najbardziej niesamowitych egzoplanet
Czytaj też: Być może odkryto pierwszą w historii egzoplanetę spoza naszej galaktyki

Egzoplaneta TOI-700d rozmiarami przypomina Ziemię i krąży w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy

Analiza danych zebranych przez TESS wykazała, że rzeczony układ znajduje się 102 lat świetlne od naszego. Łącznie udokumentowano istnienie trzech planet, których promienie mają kolejno 1,04, 2,65 i 1,14 tego ziemskiego. Z kolei ich okresy orbitalne wynoszą odpowiednio 9,98, 16,05 i 37,42 dnia. Dla przykładu, pełne okrążenie Merkurego wokół Słońca zajmuje ok. 88 dni, jednak w tym przypadku gwiazda jest znacznie chłodniejsza od naszej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Co najmniej jedna z planet, TOI-700d posiada potencjał na utrzymanie wody w stanie ciekłym. Gdyby faktycznie tak było, to w jej atmosferze znajdowałyby się również chmury wodonośne. W takim przypadku nietrudno sobie wyobrazić funkcjonowanie cyklu pogodowego przypominającego ten, który występuje na Ziemi.

Czytaj też: Co najmniej 2 egzoplanety mogą być lepszymi wersjami Ziemi
Czytaj też: Ta gorąca egzoplaneta zmienia metal w gaz. Ale zawiera też wodę
Czytaj też: Pierwsze zdjęcie stosunkowo bliskiej egzoplanety. Zobaczcie, jak wygląda