Reklama
aplikuj.pl

Zidentyfikowano nowy czynnik wpływający na możliwość zamieszkania egzoplanety

Gwiazda Barnarda

Coś, co określa się mianem strefy zamieszkiwalnej, oznacza odległość od gwiazdy, w której na powierzchni planety może występować woda w stanie ciekłym.

Woda jest bowiem uznawana za życiodajną substancję, bez której nie może się rozwinąć i ewoluować życie. Ale takich czynników jest oczywiście więcej. Jeden z nich został opisany przez naukowców z Villanova University.

Czytaj też: Superziemia odkryta przez astronomów krąży wokół jednej z najstarszych gwiazd
Czytaj też: Czy życie może przetrwać, jeśli gwiazda umrze?
Czytaj też: Jowisz ma wielkość podobną do niektórych gwiazd – dlaczego nie jest jedną z nich?

Okazuje się, że równie ważny jest typ gwiazdy, wokół której krąży dana planeta. I choć samo to już wcześniej było oczywiste, to zaskakuje inny fakt: Słońce, będącego żółtym karłem, wcale nie jest idealnym obiektem dla utrzymania życia. Takowym jest natomiast nieco chłodniejszy od Słońca pomarańczowy karzeł, jednocześnie odrobinę cieplejszy od czerwonego.

Egzoplanety, które krążą wokół pomarańczowych karłów, mogą mieć największe szanse na rozwój życia

I choć strefa zamieszkiwalna pomarańczowych karłów jest mniejsza niż żółtych, to są one znacznie bardziej powszechne. Potwierdzeniem niech będzie obecność ok. 1000 takich obiektów w odległości zaledwie 100 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Co więcej, czas życia tych gwiazd jest nawet dłuższy, niż naszej.

Czytaj też: Dlaczego gwiazdy eksplodują?
Czytaj też: Życie pozaziemskie niedaleko pobliskiej gwiazdy? Oto, co wiemy
Czytaj też: Gwiazda Barnarda miała stwarzać warunki dla życia. Nowe analizy studzą optymizm

Słońce ma około 4,6 mld lat, a jego koniec powinien nastąpić w ciągu ok. 10 miliardów lat od powstania. Złożone życie pojawiło się na Ziemi dopiero około 500 milionów lat temu, podczas gdy za kolejny miliard lat nasza planeta stanie się niezdatna do zamieszkania. Będzie to związane z faktem, że Słońce zacznie się rozszerzać, znacząco zwiększając temperatury panujące na powierzchni Ziemi. Pomarańczowe karły, dla porównania, mogą istnieć od 25 do nawet 80 miliardów lat.