Reklama
aplikuj.pl

Einstein to tajemniczy pierwiastek, ale wiemy o nim coraz więcej

chemia

Właściwości fizyczne oraz powszechność poszczególnych pierwiastków są bardzo zróżnicowane. Np. einstein, nazwany – jak się pewnie domyślacie -na cześć słynnego naukowca, przez długi czas był bardzo zagadkowy.

Artykuł dostępny w Nature sugeruje, że udało się zdobyć kilka nowych informacji na temat tego wysoce radioaktywnego pierwiastka. Autorzy badań dokonali jego historycznych pomiarów, ponieważ wcześniej świat nauki obawiał się wytwarzania einsteinu. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało.

Czytaj też: Jak radioaktywne pierwiastki wpływają na utrzymanie życia?
Czytaj też: Stopiony pierścień przykuł uwagę astronomów. Mówił o nim już Einstein
Czytaj też: Skąd się wzięły pierwiastki ziem rzadkich?

Opisywany pierwiastek został po raz pierwszy odkryty w okresie testów bomb wodorowych. Einstein może zostać wyprodukowany w zaledwie kilku laboratoriach na całej Ziemi. Poza tym, szybko się rozpada, co dodatkowo utrudnia prowadzenie analiz.

Pierwiastek einstein został po raz pierwszy wykryty w latach 50. ubiegłego wieku

Co ciekawe, nawet w tym przypadku wyprodukowany pierwiastek okazał się zanieczyszczony, ponieważ w próbce powstał też kaliforn. Naukowcy skupili się więc na izotopie zwanym einstein-254, którego rozpad trwa 254 dni. I choć, jak sami przyznają, ich prace zostały zakłócone na skutek wprowadzonego lockdownu związanego z pandemią, to i tak wykonali ogromny krok w stronę lepszego poznania tego pierwiastka.