WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Skąd się wzięły pierwiastki ziem rzadkich?

Skąd się wzięły pierwiastki ziem rzadkich?

Artykuł opublikowany na łamach Science Advances opisuje, jak międzynarodowy zespół naukowców rozwikłał długoletnią tajemnicę związaną z tym, jak złoża pierwiastków ziem rzadkich tworzą się pod ziemią. Co więcej, czasami zdają się znikać bez śladu.

Pierwiastki ziem rzadkich to łącznie 17 cennych pierwiastków chemicznych, które są niezwykle ważne w kontekście produkcji różnorakich urządzeń. Są więc wykorzystywane w produkcji smartfonów, dysków, turbin wiatrowych, satelitów, pojazdów elektrycznych czy sprzętu medycznego.

Czytaj też: Ile pierwiastków chemicznych potraficie nazwać?

Czytaj też: Badacze prawdopodobnie wiedzą, w jaki sposób powstają niektóre pierwiastki

Czytaj też: Połączenia powszechnych pierwiastków mogą zastąpić te rzadziej spotykane

Pierwiastki ziem rzadkich są kluczowe ze względu na ich zastosowanie w produkcji technologii

Ich nazwa sugeruje, że są rzadko spotykane, ale w rzeczywistości mogą być stosunkowo powszechne w skorupie ziemskiej. Ich rozproszenie powoduje jednak, że są trudne do wydobycia spod powierzchni – a jeśli weźmiemy pod uwagę rozwiązania stosunkowo przyjazne dla środowiska, to jest to nawet trudniejsze.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Autorzy nowych badań chcieli przeanalizować mechanizmy chemiczne, dzięki którym pierwiastki ziem rzadkich tworzą się pod powierzchnią. Aby zbadać procesy mineralizacji złóż tych pierwiastków związanych z węglanami, Michael Anenburg i jego współpracownicy przeprowadzili symulację tego, co dzieje się, gdy skała węglanowa nagrzewa się pod wpływem ciśnienia, a następnie ochładza się, podobnie jak w naturalnych procesach magmowych.

Czytaj też: Naukowcy poszukują źródeł pochodzenia tajemniczego pierwiastka

Czytaj też: W przyszłości ryż będzie znacząco zanieczyszczony radioaktywnymi pierwiastkami

Wyniki obserwacji sugerują, że alkaliczne substancje chemiczne są potrzebne do transportu pierwiastków ziem rzadkich w węglanach i wokół nich. Co więcej, eksperyment wykazał, że sód i potas pomogły uczynić pierwiastki ziem rzadkich rozpuszczalnymi. Kluczowe w procesie kreacji mogą być tzw. karbonatyty zawierające zasady, które mogą transportować pierwiastki ziem rzadkich w płynach.