WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ekologiczne krematorium słoneczne może powstać w Los Angeles

Margot Krasojevic Architecture z Londynu podzieliło się swoim kolejnym projektem architektonicznym, który tradycyjnie dla tej firmy budzi wielkie uczucia swoim futuryzmem i podejściem do ekologiczności oraz energooszczędności. Tym razem zaskoczyła wszystkim pomysłem na ekologiczne krematorium słoneczne.

Czytaj też: W tych architektonicznych projektach to rowerzyści są najważniejsi

Patrząc na te wszystkie grafiki trudno się tak naprawdę w tym wszystkim połapać. Z oficjalnych wiadomości wiemy jednak, że ten projekt dotyczy krematorium słonecznego przeznaczonego dla nadmorskiej miejscowości Santa Monica w Los Angeles w Kalifornii. Jest przy tym dosyć dziwaczne i nie tylko dlatego, że dotyczy słonecznego krematorium, ale też ze względu na to, że łączy je z innowacyjnymi budynkami, a nawet parku dla skateboardzistów.

Projekt uwzględnia pogląd, że kremacja stała się bardziej popularna niż pogrzeb i że nasze sposoby upamiętniania zmarłych stają się coraz bardziej kreatywne i osobiste. W tym celu Krasojević sugeruje, że to krematorium oferuje możliwość upamiętnienia naszych bliskich, zamieniając ich prochy w tatuaż, fragment betonowej rafy, a nawet fajerwerki. Oczywiście już po kremacji, w której udział będzie brało słońce, które zapewni odpowiednie warunki temu procesowi przez ogniskowanie promieni słonecznych przez warstwy szkła dichroicznego i Fresnela.

Cały pomysł jest obecnie w fazie projektu, ale ktoś zdecydowanie się nim interesuje. Wspomina się przy nim o kwocie 12 milionów dolarów, czyli zadziwiająco niskiej, jak na wykonanie tak imponującej budowli użytecznej. To prawdopodobne, że taka kasa została przeznaczona więc po prostu na sam projekt.

Czytaj też: Ruszyło planowanie najwyższego biura kontenerów wysyłkowych

Źródło: New Atlas