Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, Universitat Politècnica de Catalunya i Universitat de Barcelona opracowali sposób na zastąpienie gazów stosowanych w lodówkach. Dzięki zastosowaniu kryształów glikolu neopentylowego pod ciśnieniem możliwe jest zbudowanie bezpieczniejszych, bardziej ekologicznych i wydajniejszych systemów chłodzenia.
Większość konwencjonalnych urządzeń chłodniczych polega na sprężaniu i rozprężaniu gazów. Działa to bardzo dobrze, ale sprawia, że lodówki są energochłonne a stosowane materiały, takie jak wodorofluorowęglowodory i węglowodory (HFC i HC) są toksyczne, łatwopalne i mniej przyjazne dla środowiska.
Czytaj też: Wiemy czego boją się rekiny
Naukowcy zaproponowali więc znacznie przyjaźniejszy dla środowiska sposób chłodzenia. Nowy system wykorzystuje substancje stałe – w szczególności glikol neopentylowy (NPG, 2,2-dimetylopropano-1,3-diol). Po umieszczeniu go pod ciśnieniem pola magnetycznego, elektrycznego lub kompresji mechanicznej można uzyskać efekt chłodzenia.
Możliwe więc, że w przyszłości technologie w lodówkach ulegną zmianie. Zastosowanie bardziej przyjaznych dla środowiska substancji jest zawsze mile widziane i poprawia nasze bezpieczeństwo np. w przypadku pożarów. Ciekawe czy i który producent jako pierwszy wykrozysta nowe odkrycia.
Czytaj też: Zobaczcie jak roboty od Boston Dynamics holują ciężarówkę
Źródło: Newatlas