Reklama
aplikuj.pl

Elastyczny czujnik zdrowia OLED od naukowców Samsunga

Elastyczny czujnik zdrowia OLED, samsung czujnik zdrowia

Czy w dobie wszechobecnych inteligentnych zegarków, sprawdzających nasz stan zdrowia, taki wynalazek jest w ogóle potrzebny? Zapewne tak, jak to zawsze bywa, kiedy w grę wchodzi czyjeś zdrowie i życie, które to elastyczny czujnik zdrowia z ekranem OLED Samsunga skrzętnie ocenia.

Prototyp opracowali naukowcy z Samsung Advanced Institute of Technology, którzy uznali, że najlepszym sposobem na system monitorujący stan zdrowia, będzie postawienie na czujnik mocowany do nadgarstka. Co najważniejsze, ten może rozciągać się nawet o 30 procent bez negatywnego wpływu na wyświetlanie lub monitorowanie wydajności, co jest dosyć kluczowe, zważywszy na obecność na nadgarstku. Jednak czy aby ten czujnik nie będzie przypominał za bardzo smartwatcha?

Czytaj też: Copterpack już po testach. Obejrzyjcie latającego człowieka-drona

Z czego składa się elastyczny czujnik zdrowia OLED od naukowców Samsunga?

Aby przezwyciężyć problemy z wydajnością przy obecnych technologiach rozciągliwych wyświetlaczy wykorzystujących plastik, zespół zastosował do swojego projektu cztery kluczowe elementy. Postawił na podstawę z elastomeru, szereg rozciągliwych diod w formie wyświetlacza OLED o wymiarach 17 x 7 świecących na czerwono lub zielono oraz czujniki fotopletyzmograficzne. Całość zasila z kolei cienka, zginalna bateria.

Co ciekawe, naukowcy nie bazowali na obecnych już na rynku rozwiązaniach, bo osobiście dopracowali skład molekularny elastomeru, aby poprawić odporność termiczną i lepiej dostosować go do produkcji. Z kolei po szeregów testów odpowiednio dobrali rozmiar matrycy OLED/czujników optycznych (via New Atlas).

Czytaj też: Samsung Smart TV coraz popularniejsze wśród Polaków

Każdy piksel wyświetlacza składa się z dwóch diod OLED z zamontowanym pomiędzy nimi czujnikiem optycznym. Światło jest odbijane przez nadgarstek, a czujnik „monitoruje zmiany natężenia odbitego światła w wyniku zmian objętościowych w naczyniach krwionośnych zgodnie z cyklem pracy serca”. To pozwala na monitorowanie tętna, bo wykonany w ten sposób odczyt jest następnie przetwarzany w celu wyświetlenia informacji w czasie rzeczywistym.

Testując prototyp, naukowcy zamocowali ten elastyczny czujnik zdrowia OLED Samsunga do wewnętrznej strony nadgarstka z rozciągliwą częścią wyświetlacza umieszczoną na końcu dłoni i sztywniejszym modułem przetwarzającym i baterią na wewnętrznej stronie ramienia. Wynik? Stabilny pomiar tętna i działanie wyświetlacza nawet przy ruchach nadgarstka, co obejmowało rozciąganie nawet o 30%. Odbierane sygnały były 2,4 razy silniejsze niż te z nieruchomego czujnika krzemowego (via Science Advances).

Siła tej technologii polega na tym, że pozwala ona mierzyć dane biometryczne przez dłuższy czas bez konieczności usuwania gadżetu podczas snu lub ćwiczeń, ponieważ plaster jest w dotyku jak część skóry. Możesz również od razu sprawdzić swoje dane biometryczne na ekranie bez konieczności przesyłania ich do urządzenia zewnętrznego. Technologia może być również rozszerzona o zastosowanie w produktach medycznych do noszenia dla dorosłych, dzieci i niemowląt, a także pacjentów z niektórymi chorobami.

– powiedział główny badacz, Youngjun Yun.

Czytaj też: Ujawniono opcje kolorystyczne Samsunga Galaxy Z Flip3

Teraz naukowcy Samsunga nie mają zamiaru usiąść na laurach, ostatecznym celem badań jest komercjalizacja takich rozciągliwych czujników zdrowia, ale przed tym muszą jeszcze dorzucić na pokład szereg nowych czujników. Dodatkowo muszą zadbać o odpowiednią wytrzymałość całości.