WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Elektroniczna kapsułka śledzi leki doustne

Wiele leków przyjmowanych doustnie nie powinno mieć pomijanych dawek. Dotyczy to choćby leków na HIV, gdzie pominięcie dawki może mieć tragiczne skutki. Nowa elektroniczna kapsułka pozwala pacjentom i lekarzom sprawdzić, czy jakaś dawka została pominięta. 

Kapsułka jest częścią systemu ID-Cap opracowanego przez firmę etectRx. W jego skład wchodzi ID-Capsule, elektroniczny identyfikator oraz czytnik ID-Cap.

Kapsułka wypełniona jest lekami i połyka się ją tak jak każdą inną. Po rozpuszczeniu się w przewodzie pokarmowym uwalniane są leki, jak i ID-Tag. Znacznik zasilany jest przez reakcję chemiczną z płynami w żołądku i wtedy zaczyna emitować sygnał radiowy o małej mocy. Jest on odbierany przez czytnik, który pacjent nosi na szyi.

Czytaj też: Rodzice powinni unikać ebooków podczas czytania z dziećmi

Elektroniczna kapsułka, śledzenie leków, przyjmowanie leków, śledzenie przyjmowania leków, id-tag,etectRx,id-capsule

Czytnik następnie powiadamia smartfona o zażyciu kapsułki. Całość łączy się z internetem więc wgląd do danych ma zarówno pacjent, jak i lekarz. Jeśli dawka zostanie pomięta to zostanie wszczęty alarm, który przypomni o konieczności jej zażywania.

Czytnik ładowany jest bezprzewodowo. ID-Tag usuwany jest z kałem więc organizm może łatwo się go pozbyć. Cały system właśnie rozpoczyna 90 dniowe badania, które mają potwierdzić jego skuteczność. Zobaczymy, czy rzeczywiście sprawdza się on w realnych warunkach.

Czytaj też: Pod pewnymi względami wypicie butelki wina jest niczym wypalenie 10 papierosów

Źródło: Newatlas