Wiele leków przyjmowanych doustnie nie powinno mieć pomijanych dawek. Dotyczy to choćby leków na HIV, gdzie pominięcie dawki może mieć tragiczne skutki. Nowa elektroniczna kapsułka pozwala pacjentom i lekarzom sprawdzić, czy jakaś dawka została pominięta. 

Kapsułka jest częścią systemu ID-Cap opracowanego przez firmę etectRx. W jego skład wchodzi ID-Capsule, elektroniczny identyfikator oraz czytnik ID-Cap.

Kapsułka wypełniona jest lekami i połyka się ją tak jak każdą inną. Po rozpuszczeniu się w przewodzie pokarmowym uwalniane są leki, jak i ID-Tag. Znacznik zasilany jest przez reakcję chemiczną z płynami w żołądku i wtedy zaczyna emitować sygnał radiowy o małej mocy. Jest on odbierany przez czytnik, który pacjent nosi na szyi.

Czytaj też: Rodzice powinni unikać ebooków podczas czytania z dziećmi

Elektroniczna kapsułka, śledzenie leków, przyjmowanie leków, śledzenie przyjmowania leków, id-tag,etectRx,id-capsule

Czytnik następnie powiadamia smartfona o zażyciu kapsułki. Całość łączy się z internetem więc wgląd do danych ma zarówno pacjent, jak i lekarz. Jeśli dawka zostanie pomięta to zostanie wszczęty alarm, który przypomni o konieczności jej zażywania.

Czytnik ładowany jest bezprzewodowo. ID-Tag usuwany jest z kałem więc organizm może łatwo się go pozbyć. Cały system właśnie rozpoczyna 90 dniowe badania, które mają potwierdzić jego skuteczność. Zobaczymy, czy rzeczywiście sprawdza się on w realnych warunkach.

Czytaj też: Pod pewnymi względami wypicie butelki wina jest niczym wypalenie 10 papierosów

Źródło: Newatlas

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!