Reklama
aplikuj.pl

Jest sposób na elektrośmieci. Czy nowe normy sobie z tym poradzą?

Dynamiczny rozwój technologii i ciągłe premiery nowego sprzętu powodują, że naturalnie kupujemy więcej elektroniki. Stare urządzenia przestajemy używać, a z roku na rok ich liczba rośnie. Wraz z nimi rośnie problem elektrośmieci. Nowe normy TCO Certified Edge mają pomóc w walce z nadmiarem elektronicznych odpadów.

Kupujesz tyle, ile zużyłeś

Nowe normy TCO Certified Edge zakładają bardzo prosty mechanizm działania. Jeśli kupujemy sprzęt zgodny z normą, mamy pewność, że producent przed wyprodukowaniem naszego egzemplarza zrecyklingował dokładnie tyle samo elektrośmieci.

Prosty przykład – kupujemy laptop z certyfikatem TCO Certified Edge, więc wiemy, że jego producent zebrał i poddał recyklingowi tyle samo elektroniki, ile znajduje się w naszym nowym nabytku.

Certyfikat TCO Certified jest przyznawany najlepszym produktom w swojej klasie w kwestii zrównoważonego rozwoju w kwestii wpływu na środowisko. Jest przyznawany w trzech kategoriach – notebooki, tablety i smartfony.

Nowe normy obowiązują od 31 marca.

Odpady trafią do specjalnych firm

Gromadzenie i recykling odpadów może być dla producentów sprzętu kłopotliwy, więc pomogą w tym specjalne firmy. Pierwszą z nich jest holenderski Closing the Loop. Do tej pory zajmowała się ona głównie recyklingiem telefonów komórkowych pochodzących z rynków rozwijających się, głównie Afryki.

Jak działa cały proces?

Dla wyjaśnienia całego procesu, niektóre wątpliwości pomógł nam rozwiać Adreas Rehn, kierownik ds. Rozwoju w TCO.

Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że proces recyklingu przebiega w czterech etapach:

  • Najpierw producent dokonuje zakupu kompensaty od zatwierdzonego podmiotu zbierającego odpady, co ma na celu wyrównanie potencjalnych odpadów będących równowartością wyprodukowanego sprzętu.
  • Podmiot pobiera opłatę za usługi, a następnie zbiera odpowiednią ilość odpadów. W pierwszej kolejności robi to w miejscach, w których nie funkcjonują odpowiednie systemy odbioru elektrośmieci.
  • Jeśli recykling odpadów nie jest możliwy lokalnie, np. jak we wspomnianej Afryce, musi je przetransportować do wyznaczonej placówki spełniającej odpowiednie standardy.
  • Przepływ i ilości przetwarzanych odpadów względem zamówienia producenta są stale weryfikowane przez niezależnego weryfikatora.

Zobacz też: Zdjęcia satelitarne pokazują wpływ pandemii na zanieczyszczenia. Jak zmieniła się Polska?

Jakie firmy posiadają certyfikat TCO? Czy są w jakiś sposób „rekrutowane”

Niejasny pozostawał dla mnie temat firm, producentów otrzymujących certyfikaty. Okazuje się, że TCO w żaden sposób nie rekrutuje firm, ani nie wybiera tych, które mogą otrzymać certyfikat.

Producenci sami zgłaszają się do TCO i mogą ubiegać się o certyfikat. Aby otrzymać certyfikat TCO Certified Edge, urządzenie musi wcześniej posiadać podstawowy certyfikat TCO Certified. Dotyczy on podstawowych parametrów, takie jak np. emisja promieniowania, energooszczędność, czy wpływ na środowisko.

Certyfikat dotyczy konkretnych produktów. Dlatego też firmy zgłaszają właśnie dany sprzęt. Nie mogą zgłosić się np. do grupowej certyfikacji dla całego portfolio marki.

Listę produktów posiadających certyfikat TCO można znaleźć pod tym adresem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News