Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Endorfy Navis F280

test Endorfy Navis F280, recenzja Endorfy Navis F280, opinia Endorfy Navis F280

Endorfy Navis F280 to najnowsze chłodzenie od firmy, która również wydawało by się, że debiutuje na rynku. Jest to jednak nowa nazwa dla SilentiumPC, które połączyło się z SPC Gear i wchodzi na rynek pod nową marką. Navis to również znana seria chłodzeń, której wersję F240 miałem okazję testować. Jak sprawdzi się większy model?

Akcesoria Endorfy Navis F280

Endorfy przynosi nowy wygląd pudełka. Teraz jest ono po prostu kartonowe z czarnymi nadrukami. W środku znajdziemy instrukcję, zestaw montażowy, przedłużacz 4-pin, tubkę pasty Pactum PT-3. Montaż jest zgodny z LGA1700 oraz AM5, więc tutaj producent zapewnił kompatybilności z nowymi platformami. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który jest naprawdę prosty. Przedłużacz przyda się do podłączenia wentylatorów jednym złączem pod płytę główną. Plusem jest z pewnością 36 miesięczna gwarancja.

Specyfikacja Endorfy Navis F280

Chłodzenie jest po prostu całe czarne – w obudowie z oknem zbytnio nie będzie się wyróżniało. Na blokopompce jest logo Endrofy, które wymusza montaż w konkretnym kierunku, ale ono jest słabo widoczne i nawet jak będzie odwrotnie to nie powinno przeszkadzać. Jeśli nie zależy Wam na podświetleniu to powinniście generalnie być z tego zadowoleni.

Chłodnica ma wymiary 140 x 310 x 28 mm. Wykonana została z aluminium. Wychodzą z niej dwa ok. 390 mm węże, które są dosyć elastyczne. Połączenie z blokopompką jest ruchome, więc też ułatwi to ładne ich ułożenie.

Pomka pracuje z maksymalną prędkością równą ok. 2600 RPM. Zasilana jest ze złącza SATA, ale jest złącze 4-pin do sterowania. Szkoda jednak, że zasilanie i sterowanie nie odbywa się po prostu z tego złącza. Podstawa blokopompki jest miedziana. Całość jest dosyć spora (90 x 95 x 48,5 mm), ale nie powinno być problemów z kompatybilnością z płytami głównymi. AiO jest dobrze wykonane i tutaj nie ma żadnych uwag.

Czytaj też: Test chłodzenia Enermax ETS-F40-FS ARGB

W zestawie są dwa wentylatory Fluctus 140 PWM. Ich maksymalna prędkość to 1800 RPM i producent nie podaje dalszych parametrów. Zasilane są one ze złączy 4-pin, które są dosyć krótkie. Wentylatory są zamontowane od razu na chłodnicy i spięte, więc tylko wykorzystujecie dodany przedłużacz 4-pin do podłączenia do płyty. Zmniejsza to ilość kabli w obudowie.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7-11700K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
Dysk
Silicon Power XD80 512 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Endorfy Navis F280

Wyniki są świetne. Spodziewałem się niższej wydajności, ale Endorfy Navis F280 bez problemów konkuruje z konstrukcjami 360 na wszystkich testowanych obrotach. Zdecydowanie więc możecie liczyć na znakomitą wydajność. Warto też zwrócić uwagę na obecnego na wykresach Cooler Mastera ML280 Mirror. Konstrukcja od Endorfy zdecydowanie go pokonuje – na 800 RPM jest minimalnie wydajniejsza niż konkurencyjne na 1200 RPM.

Na maksymalnych obrotach AiO jest głośne, ale też nie tak mocno jak konkurencyjne rozwiązania. Na 1200 RPM jest już przyzwoicie, a na 800 RPM cicho, ale nie ma idealnej ciszy. Widać też, że 140 mm wentylatory są po prostu głośniejsze od 120 mm obecnych choćby w F240, ale jest po prostu dobrze.

Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion

Podsumowanie testu Endorfy Navis F280

Endorfy Navis F280 kupicie za zaledwie 459 zł. Cena jest naprawdę niska, jedna z najniższych spośród AiO 280, a sama jakość i wydajność sprawiają, że jest to jeden z najlepszych wyborów spośród wszystkich takich konstrukcji. Wentylatory od razu są zainstalowane i spięte tak, aby można było je jednym kablem podłączyć do płyty. Sam montaż również jest prosty, a plusem jest 36 miesięczna gwarancja.

Navis F280 jest bardzo dobrze wykonany. Jest on cały czarny i nie ma podświetlenia. W obudowie z oknem zniknie, ale jeśli nie zależy Wam na podświetleniu to będziecie z wyglądu zadowoleni. Wydajność jest świetna i AiO bez problemów konkuruje z konstrukcjami 360. W podobnej cenie znajdziecie choćby ML280 Mirror od Cooler Master, które jest znacznie mniej wydajne. Pod tym względem jest to naprawdę świetna konstrukcja. Chłodzenie nie należy jednak do najcichszych. Nie jest źle pod tym względem i dużo konkurencyjnych rozwiązań wypada gorzej, ale też nie jest najciszej.

W swojej cenie Endorfy Navis F280 nie ma konkurencji. Zdecydowanie więc polecam Wam ten zakup jeśli planujecie AiO 280 do swojego zestawu.