Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion

test Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion, recenzja Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion, opinia Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion

Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion to z pewnością świetnie wyglądające AiO 240. Ale czy idzie za tym również dobra wydajność?

Akcesoria Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion

Producent dołącza instrukcję, zestaw montażowy, tubkę pasty MasterGel Pro, kabel ARGB, kabel 2x 4-pin -> 1x 4-pin i kontroler ARGB. Szkoda, że nie ma montażu pod LGA1700, ale można go zawsze otrzymać zgłaszając się do Cooler Master. Niezbędną rzeczą do zastosowania podczas montażu jest kabel ARGB – wentylatory i blokopompka mają nietypowe wyjścia. Kontroler jest ciekawym akcesorium. Zasilany jest ze złącza SATA i umożliwia sterowania do 3 urządzeń podłączanych kablem ARGB. Jego samego podpinacie pod płytę złączem USB 2.0 i dzięki temu możecie sterować podświetleniem. Jest on również mocowany na magnes, więc ze znalezieniem miejsce w obudowie nie powinno być problemów. Sam montaż jest bardzo prosty i nie będziecie mieli z nim problemów.

Specyfikacja Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion

AiO bez wątpienia wygląda świetnie. W szczególności podświetlenie blokopompki prezentuje się bardzo dobrze. Same wentylatory również mają ARGB, co tylko polepsza wygląd całości. Zdecydowanie więc jeśli szukacie ładnego AiO to będziecie zadowoleni.

Chłodnica ma wymiary 277 x 119,6 x 27,2 mm. Została ona wykonana z aluminium. Wychodzą z niej dwa węże o długości ok. 400 mm. Są on całkiem elastyczne, a ruchome połączenie z blokopompką bez problemów pozwoli na ładne ułożenie w obudowie.

Pompka pracuje z prędkością 2400 RPM i jest zasilana ze złącza 3-pin. Z blokopompki wychodzi jeszcze jeden kabel – ARGB. Tutaj jeśli chcecie użyć standardowego podłączenia 3-pin ARGB to musicie użyć dołączonego kabla (tak samo jest w przypadku wentylatorów). Sama głośność pompki wynosi poniżej 10 dBA, a MTTF to 70 tysięcy godzin. Podstawa bloku jest miedziana, jak zawsze u Cooler Mastera. Blokopompka ma wymiary 81,4 x 76 x 57,8 mm.

Czytaj też: Test chłodzenia SilentiumPC Navis F240

Dołączone wentylatory to modele MF120 Halo, których test znajdziecie tutaj. Z najważniejszych informacji to maksymalna prędkość wynosi 1800 RPM, przepływ powietrza 47,2 CFM, ciśnienie 1,60 mmH2O, a głośność 30 dBA.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7-11700K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
Dysk
Silicon Power XD80 512 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion

Wyniki wydajności są słabe. AiO na wszystkich obrotach jest najsłabsze spośród testowanych konstrukcji z chłodnicą 240 mm i potrafi tutaj mocno odstawać. Niestety tutaj wydajność jest najsłabszym punktem Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion. Na maksymalnych obrotach chłodzenie jest głośne, ale też bardzo źle nie jest. Na 1200 RPM jest już bardzo dobrze, a na 800 RPM nie powinno Wam ono przeszkadzać.

Czytaj też: Test chłodzenia NZXT Kraken 120

Podsumowanie testu Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion

Cooler Master MasterLiquid ML240 Illusion kosztuje ok. 490 zł. Nie należy więc ono do najtańszych konstrukcji. Plusem z pewnością jest świetny wygląd, łatwy montaż, dobre wykonanie czy dodany kontroler ARGB. Także sama kultura pracy powinna być zadowalająca w szczególności na niższych obrotach. Niestety najważniejsza rzecz, czyli wydajność, jest dosyć słaba i chłodzenie przegrywa z konkurencyjnymi AiO 240.

Jeśli więc szukacie wydajnego chłodzenia to zdecydowanie rekomenduję Wam spojrzenie na ofertę konkurencji, która pod tym względem wypada znacznie lepiej. Jeśli jednak Waszym głównym celem jest ładne chłodzenie z dobrą kulturą pracy w szczególności na niższych obrotach, to możecie rozważyć testowaną konstrukcję.