Reklama

Zdjęcia Marsa w 8K? Dzięki Japończykom będzie to możliwe

mars, zdjecia

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA, współpracując z NHK, chce stworzyć kamerę Super Hi-Vision, która zostanie wykorzystana w ramach Martian Moons Exploration. W jej ramach mają powstać pierwsze zdjęcia przedstawiające Czerwoną Planetę w ultra wysokiej rozdzielczości.

Kosmiczna fotografia przebyła długą drogę od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to powstawały pierwsze materiały z orbity wokół Księżyca. Obecnie z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są nagrywane i przesyłane materiały w 4K. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku lądowania sondy Hayabusa2 na powierzchni asteroidy Ryugu.

Super Hi-Vision Camera będzie elementem misji MMX, która miałaby się rozpocząć w 2024 roku. Plan zakłada, że dotarcie na Marsa zajmie rok, a następnie instrumenty będą poruszały się po orbicie wokół Czerwonej Planety, aby zbadać marsjańskie księżyce Fobos i Deimos. Sonda będzie prowadzić obserwacje i lądować by pobierać próbki z powierzchni Fobosa. Obecne plany sugerują powrót na Ziemię w 2029 roku.

Czytaj też: W czasie zaćmienia Słońca na Marsie doszło do zadziwiającego zjawiska

MMX ma dostarczyć informacji nt. formowania i ewolucji marsjańskich księżyców. Posłuży także do przetestowania nowych technologii, które pomogą w kolejnych misjach obejmujących pobieranie próbek i powrót na Ziemię. Co ciekawe, ze względu na duże rozmiary plików, kompletne obrazy będą dostępne dopiero po powrocie. Do tego czasu dane mają być przechowywane w pamięci sondy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News