Amerykańska sieć naukowa Energy Sciences Network (Esnet) została uaktualniona do nowej generacji ESnet6, oferując oszałamiającą przepustowość na poziomie 46 terabitów na sekundę (Tb/s). Zanim zaczniecie obliczać, ile i jak szybko udałoby się Wam pobrać, zimnej wody kubeł na głowę – to tylko do celów naukowych.
Na generację ESnet6 składa się 24 000 km dedykowanych kabli światłowodowych obejmujących cały kraj, umożliwiając sieciowe łącza szkieletowe, z których każde może przesyłać dane z prędkością od 400 gigabitów na sekundę (Gb/s) do 1 Tb/s. ESnet tworzyło już najszybszą sieć internetową na świecie, ale teraz dopiero umacnia swoją przewagę
Co ciekawe, nie jest to jeszcze rekordowa prędkość transmisji danych. Należy on do eksperymentalnej konfiguracji w Japonii o prędkości 1 petabita na sekundę (Pb/s)
ESnet6 został zaprojektowany, do przesyłania dużych zbiorów danych między zespołami, instrumentami i obiektami. Ma pomóc w obszarach badawczych wymagających dużej ilości danych, takich jak modelowanie klimatu, badania genomiczne, obserwacje teleskopowe, eksperymenty fizyczne i informacje kwantowe.
Sieć ESnet została założona w 1986 roku, aby pomóc udostępniać ogromne ilości surowych danych naukowcom z różnych laboratoriów Departamentu Energii (DOE) w całych Stanach Zjednoczonych. W ciągu ostatnich dziesięcioleci sieć przeszła wiele modernizacji, aby dotrzymać kroku postępowi technologicznemu i ogromnej ilości danych.
Czytaj też: Satelitarna sieć energetyczna? Energia mogłaby wędrować przez cały świat, tak jak dane
Tylko w 2021 roku przez tę sieć przesłano oszałamiające 1,1 eksabajta danych. Ruch w ESnet zwiększa się dziesięciokrotnie co cztery lata. Inżynierowie projektu opracowali inteligentne, programowalne i zautomatyzowane usługi do zarządzania petabajtowymi przepływami danych typowych dla dzisiejszych badań naukowych.