Reklama
aplikuj.pl

Etiopia wykonała historyczny krok w dziedzinie lotów kosmicznych

Pierwszy satelita Etiopii został niedawno wysłany w przestrzeń kosmiczną, co jest przełomowym osiągnięciem tego afrykańskiego kraju.

Chińska rakieta Long March 4B wyniosła pierwszego etiopskiego satelitę teledetekcyjnego (ETRSS-1) startując z bazy kosmicznej Taiyuan w północnych Chinach. Siedemdziesięciokilogramowy satelita został opracowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych z pomocą 21 etiopskich naukowców.

Będzie on wysyłał dane o środowisku i pogodzie panującej w Rogu Afryki – będzie więc szczególnie przydatny dla rolników i leśników w kraju narażonym na powodzie, susze i inne zjawiska klimatyczne.

Wystrzelenie satelity na orbitę czyni Etiopię jedenastym afrykańskim krajem, który posiada satelitę w przestrzeni kosmicznej. Egipt był pierwszy i dokonał tego w 1998 roku. Jak do tej pory na orbicie umieszczono 41 afrykańskich satelitów. Co ciekawe, żadna z tych rakiet nie została wystrzelona z afrykańskiej ziemi.

Chiny pokryły większość z 8 milionów dolarów kosztów związanych z wysłaniem satelity. Krajowy program kosmiczny był początkowo wspierany przez osoby prywatne, które w 2004 r. utworzyły Etiopskie Towarzystwo Nauk o Kosmosie (ESSS). Etiopia, która liczy ponad 100 milionów mieszkańców, jest jedną z szybko rozwijających się gospodarek świata.