Technologię VR kojarzymy obecnie z wielkimi goglami na głowie w połączeniu z równie solidnym sprzętem, ale działania pokroju tych najnowszych od Facebooka mają szansę to zmienić.
Kompaktowy wygląd tych okularów jest możliwy dzięki nowej „architekturze optycznej”, którą rozwija Facebook. Ta łączy łączy holografię ze specjalną techniką produkcji soczewek, dzięki czemu – w skrócie – te są odpowiednio wygięte i odbijają światło z powrotem na siebie. Właśnie to oszczędza dużo miejsca, jeśli chodzi o soczewki.
Przy grubości soczewki wynoszącej zaledwie 9 mm, polu widzenia większym niż 90 stopni w poziomie i rozdzielczości dla każdego oka rzędu 1600 x 1200 pikseli, ten prototyp prawdopodobnie zaowocuje czymś wielkim, choć paradoksalnie również małym w przyszłości.
Należy jednak pamiętać, że tego typu kompaktowe zestawy VR, to ciągle prototypy, które w tej chwili nie zawierają żadnej baterii ani elementu rzutującego światło i mogą wytwarzać obrazy tylko w odcieniach zieleni i czerni. Na zdjęciach widać z kolei tylko obiektywy i ramkę (via New Atlas).
Czytaj też: Co wiadomo o nowym odrzutowym myśliwcu Chin?
Większość obecnych zestawów VR wykorzystuje optykę LED, więc przejście na optykę holograficzną będzie wymagało również przemyślenia innych elementów konfiguracji sprzętu VR. Warto, bo zyskają na tym zarówno kolory, jak i same rozmiary zestawu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News