Reklama
aplikuj.pl

Facebook posiada SI, która przewidzi, czy stan chorego na COVID-19 się pogorszy

pandemia covid-19

Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że posiadają oprogramowanie zdolne do przewidywania, czy stan zdrowia pacjenta zakażonego koronawirusem pogorszy się – i to w oparciu jedynie o zdjęcia rentgenowskie jego klatki piersiowej.

Pierwszy model został zaprojektowany do przewidywania pogorszenia się stanu zdrowia za pomocą pojedynczego zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Drugi działa na podobnych zasadach, ale wymaga kilku różnych zdjęć, podczas gdy trzeci ocenia w ten sposób, czy konieczne będzie podanie dodatkowego tlenu (a jeśli tak, to w jakich ilościach).

Czytaj też: Nieokiełzana sztuczna inteligencja, czyli przed czym ostrzegają eksperci
Czytaj też: Signal to najpopularniejszy komunikator. Sorry, Facebook
Czytaj też: Wyciekły dokumenty na temat szczepionki na COVID-19. Atak na EMA

SI została przeszkolona z wykorzystaniem zdjęć rentgenowskich klatek piersiowych. Łącznie przeanalizowano 26 383 fotografii wykonanych u 4914 pacjentów, co pozwoliło modelom określić pogarszający się stan pacjenta po 24, 48, 72 lub 96 godzinach od momentu wykonania badania.

Facebook i jego algorytm mogliby pomóc w walce z pandemią koronawirusa

Okazało się, że sztuczna inteligencja stała się nawet lepsza w ocenie zagrożenia, niż przeszkoleni w tym celu lekarze. Umiejętność takiego przewidywania może pomóc szpitalom w podejmowaniu decyzji o stosowanych metodach leczenia czy też rokowaniach pacjentów.