Reklama
aplikuj.pl

Facebook zapewni „percepcyjne supermoce” wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość

Pracownicy Facebooka już od dłuższego czasu prowadzili badaniapoświęcony okularom do tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Z nowego raportu wynika, że powstałe urządzenie może być wyposażone w zaawansowaną technologię audio.

Członkowie zespołu zwanego Facebook Reality Labs (FRL) zapewniają, że jedna z możliwości zaowocuje wzmocnieniem pewnych dźwięków i wyciszeniem szumów tła w realnym świecie. Miałoby to pozwolić np. na wyraźne usłyszenie osoby siedząccej naprzeciwko nas w głośnej restauracji.

Wszystko to za sprawą wykorzystania wielu mikrofonów umieszczonych w okularach, które przechwytują otaczające użytkownika dźwięki. Mikrofony rejestrują ruchy głowy i oczu, aby określić odgłosy, które ten chce usłyszeć oraz te, które powinny zostać wyciszone. Thomas Lunner sądzi, że takie rozwiązanie mogłoby pomóc osobom niedosłyszącym w komunikacji z w pełni sprawnymi ludźmi.

Czytaj też: Facebook mówi prawdę, Apple się obraża, a ja przestaję ogarniać co się dzieje

Naukowcy powiązani z FRL opracowują również system zwany Audio Presence, który będzie odtwarzał ścieżki, po jakich poruszają się dźwięki w świecie rzeczywistym aby usprawnić działanie AR i VR. Dzięki temu odgłosy z okularów będą brzmiały realistycznie, jakbyś użytkownik faktycznie słyszał to, co dzieje się wokół niego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News