Reklama
aplikuj.pl

Powrót do szkoły – jakie lekcje na nowy rok szkolny możemy wyciągnąć z nauki zdalnej?

Tylko ⅓ rodziców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że nauka zdalna z domu może być równie efektywna, co stacjonarna – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu przez SW Research dla Empiku. Nieoczekiwane zamknięcie szkół w połowie marca sprawiło, że zarówno uczniowie, jak i rodzice, stanęli przed wyzwaniem organizacji edukacji w domowych warunkach. W tym tygodniu dzieci powróciły już do klas, warto więc wyciągnąć lekcje z okresu społecznej izolacji i skorzystać z nich w nowym roku szkolnym – urządzając zarówno przestrzeń do nauki, jak i zapewniając wsparcie w rozwoju nowych umiejętności.

Kącik do nauki

Ostatnie miesiące minionego roku szkolnego pokazały, jak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni dla ucznia w domu, aby sprzyjać tym samym skutecznej i niezakłóconej nauce.

Psycholożka Aleksandra Piotrowska wskazuje:

Najważniejsze jest zadbanie o zmniejszenie liczby bodźców rozpraszających uwagę dziecka, w tym niezajętego aktywnością szkolną rodzeństwa. Blat biurka czy stołu powinien być uprzątnięty ze zbędnych przedmiotów, szczególnie zabawek. Jeśli dziecko pracuje przy komputerze, to inne programy, takie jak gry czy komunikatory, powinny być wyłączone (a nie zminimalizowane)

Według badanych rodziców, podstawą przyjaznej przestrzeni do nauki są biurko i dobre oświetlenie – na te elementy wskazywały odpowiednio 75% i 74% respondentów. Równie ważne jest wygodne krzesło – jako istotną część wyposażenia w kontekście nauki zdalnej wymieniało je 68% biorących udział w badaniu. To ostatni dzwonek, aby wyposażyć pokój uczniów w te urządzenia i meble, których brakowało im w ubiegłym roku szkolnym. Biurka, krzesła obrotowe, tablice czy urządzenia elektroniczne wciąż znajdują się w ofercie sklepów internetowych – w tym na Empik.com. Zamawiać można również niezbędne przybory, takie jak plecaki, zeszyty, akcesoria, organizery – wszystko z darmową dostawą zamówień od 40 zł do Paczkomatów i punktów odbioru.

Czytaj też: Back to school – poradnik szkolny 2020

Jak pomóc dziecku skupić się na nauce?

Choć zdaniem połowy rodziców efektywność nauki ich dzieci w trybie zdalnym pogorszyła się (52%), to jednocześnie 41% z nich przyznało, że uczniowie wcale nie zgłaszali problemów. Co prawda część z nich wskazywała, że ma do przerobienia zbyt obszerny materiał (14%) albo tęskni za rówieśnikami (11%), jednak z obserwacji dorosłych wynika, że prawdziwym wyzwaniem były trudności ze skupieniem się na nauce w domu.

Kłopoty z koncentracją u swoich dzieci zauważyło aż 47% rodziców. Skupienie się na szkolnych zadaniach w warunkach domowych najciężej przychodziło młodszym uczniom. Tego typu trudności dostrzegła u swoich pociech połowa rodziców dzieci w wieku 10-12 lat i niemal tyle samo, bo 49%, rodziców dzieci w wieku 6-8 lat.

Psycholożka Aleksandra Piotrowska zaznacza:

Aby nauka w domu była efektywna, zarówno dziecko, jak i jego otoczenie, powinny być odpowiednio przygotowane do jej rozpoczęcia. Ważne jest, aby w miejscu, gdzie przebywa uczeń, panował porządek. Dziecko powinno starać się pracować tak jak w szkole, w skupieniu, a przerwy robić po ustalonym czasie. Młodszym uczniom warto ustawiać w zasięgu wzroku minutnik kuchenny, aby mogły łatwiej zorientować się, jak długo się uczą. Co istotne, reszta domowników nie może przeszkadzać dziecku – szanujmy jego pracę.

Te zasady warto stosować również w obecnym roku szkolnym, który rozpoczął się w standardowej formie – chociażby w czasie, gdy dzieci odrabiają lekcje lub przygotowują się do sprawdzianów.

Rozwój umiejętności społecznych

Choć dzieci wróciły do szkoły, część rodziców nadal może odczuwać niepokój związany z niedawnymi doświadczeniami i wciąż niepewną pandemiczną sytuacją. Jednak niezwykle ważne jest, by nauczyć się opanowywać stres i unikać w kontaktach z dzieckiem narzekania. Powrót do szkoły lub ewentualne wznowienie nauki zdalnej powinny być potraktowane jak wyzwanie, któremu trzeba sprostać.

O tym, jak pomóc dzieciom w szybkiej i skutecznej adaptacji w szkole, o ciekawych sposobach na efektywną naukę, przydatnych aplikacjach i nie tylko, dzieci i rodzice dowiedzą się z interaktywnych warsztatów online Empiku #Wiemikropka, które przez cały wrzesień można odkrywać na stronie www.empik.com/back-to-school/warsztaty. O ciekawych tematach bez nudy opowiadają m.in.: Dawid Łasiński (@Pan Belfer), Zyta Czechowska – Nauczyciel Roku 2019, Katarzyna Włodkowska (@Facetka od polaka) oraz Ola Żelazo – trenerka fitness i nauczycielka jogi.

Wyzwanie także dla rodziców

Nauka zdalna w większym niż wcześniej stopniu angażowała dorosłych. Rodzice najmłodszych dzieci uczęszczających do szkoły, częściej niż rodzice pozostałych uczniów, wskazywali na problemy z pogodzeniem pracy z opieką nad dziećmi podczas ich nauki. Aż połowa z nich przyznała, że miała z tym kłopot. Natomiast dla opiekunów nastolatków w wieku 13-15 lat największe wyzwanie stanowił brak wiedzy koniecznej do pomocy dziecku w zadaniach (30% wskazań).

Jak radzi psycholożka Aleksandra Piotrowska:

Nieoczekiwane przejście na tryb zdalny sprawiło, że wielu rodziców musiało znacznie bardziej niż dotychczas zaangażować w naukę szkolną swoich dzieci. Młodsze wymagają głównie wsparcia organizacyjnego i motywacyjnego, ale część starszych potrzebuje także wyjaśnień i wskazówek merytorycznych. Rodzic nie musi błyskawicznie przerabiać kursu chemii czy gramatyki, ale warto rozwinąć w sobie umiejętność znajdywania wsparcia – przydaje się ona często, ponieważ dzieci napotykają na rozmaite trudności nawet podczas tradycyjnej nauki. O pomoc można poprosić np. sąsiada czy rodziców zaprzyjaźnionych rówieśników naszych pociech. Mimo wszystko, niezależnie od wieku dzieci warto też wspomagać u nich rozwój samodzielności.