Reklama
aplikuj.pl

Ta niezwykła farba ułatwi funkcjonowanie w ocieplającym się klimacie

zmiany klimatu

Według World Green Building Council, oświetlanie, ogrzewanie i chłodzenie budynków jest odpowiedzialne za około 28% globalnych emisji dwutlenku węgla. Nowe rozwiązanie ma ograniczyć to zjawisko.

Chodzi o rodzaj białej farby, którą można wykorzystywać do chłodzenia budynków i zmniejszenia zależności od klimatyzacji. W ramach badań wykazano, że substancja była w stanie odbijać 95,5% światła słonecznego i zmniejszyć temperaturę o 1,7 stopnia Celsjusza.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak azbest może pomóc w walce ze zmianami klimatu
Czytaj też: Zasłonięcie Słońca pomoże w walce ze zmianami klimatu, ale to nie jest dobry pomysł
Czytaj też: Dlaczego noce ocieplają się szybciej?

Od dziesięcioleci naukowcy starają się przedstawiać pomysły na zwiększenie efektywności chłodzenia i ogrzewania. Na zewnątrz domów i biur stosowano szereg farb odbijających światło słoneczne i obniżających temperaturę wewnątrz budynków. Niestety, żaden z tych produktów nie był w stanie odbić wystarczająco dużo promieni słonecznych, aby temperatura w budynku była niższa od tej wokół.

Farba odbijająca 95,5% światła słonecznego skutecznie obniża temperaturę

W tym przypadku kluczowe miało być dodanie węglanu wapnia do składu farby. Badacze odkryli, że dzięki zastosowaniu tej substancji byli w stanie opracować produkt, który odbija 95,5% światła słonecznego. Oczywiście konieczny jest teraz szereg testów związanych nie tylko z wydajnością, ale i z bezpieczeństwem. Potencjał wydaje się jednak wysoki.

Czytaj też: Anomalia klimatyczna zwiększyła śmiertelność „hiszpanki” i I wojny światowej
Czytaj też: Powstaje cyfrowa kopia Ziemi. Wszystko dla ratowania klimatu
Czytaj też: Wiemy o ile może ocieplić się Ziemia. Wiadomości nie są dobre