Reklama
aplikuj.pl

Cena prototypu Ford GT Competition z 1965 roku zapewne nas zaskoczy

Wyjątkowe aukcje w ramach Mecum Auction będą trwały od 10 do 18 lipca, a jednym z głównych bohaterów będzie prototyp GT Competition Forda z 1965 roku.

Ten Ford GT jest jedynym GT z otwartym kokpitem, który kiedykolwiek brał udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Widoczny na fotkach samochód jest jednym z zaledwie pięciu prototypów Ford GT Roadster zbudowanych przez Ford Advanced Vehicles w Anglii.

Ten konkretny egzemplarz (via AutoClassics) jest obecnie jednym z dwóch, które przetrwały i jest jedynym samochodem wyścigowym z otwartym dachem, który startował we wspomniany, wyścigu wytrzymałościowym.

Samochód był prowadzony przez francuskich kierowców Maurice Trintignant i Guy Ligier, a sam w sobie jest „prekursorem całej chwały, jaką Ford zdobył w swojej historycznej serii czterech następujących po sobie ogólnych zwycięstwach w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w latach 1966–1969″. Tym do zakupu zachęca nas opis samej aukcji.

Po kilku wyścigach i przebudowie prototyp został ostatecznie zakupiony przez Forda i Carrolla Shelby, zanim trafił do rąk Deana Jefferiesa w 1968 roku. Dopiero w 2013 roku ten zmienił właściciela – teraz był nim Dana Mecum, który odkupił go od syna Jefferiesa.

Czytaj też: Stuningowany Hummer H1 ratuje fanów marki przed elektrycznością

Ten niedługo potem zlecił „pełne przywrócenie” do oryginalnej konfiguracji i stanu z czasów wyścigu Le Mans. Proces został zakończony w 2016 roku, a samochód został zaprezentowany na Pebble Beach Concours d’Elegance i zajął drugie miejsce w swojej klasie, przegrywając tylko ze zwycięzcą Le Mans z 1966 roku.

A cena? Według szacunków Mecum Auctions ten rzadki Ford GT powinien sprzedać za nie mniej niż 7,5 miliona dolarów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News