Reklama
aplikuj.pl

Test obudowy Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint

test Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint, recenzja Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint, opinia Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint

Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint to kolejna nowość od producenta. Czy rzeczywiście okaże się ona warta rekomendacji?

Akcesoria Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint

Producent dołącza w zestawie instrukcję, wsporniki dla chłodnicy, zestaw śrubek i opaski zaciskowe. Instrukcja jest jak zwykle świetna i znakomicie wyjaśnia wszelkie aspekty montażu. Wsporniki są niezbędne jeśli chcecie zamontować AiO na górze. Pozostałe dodatki są raczej typowe.

Wygląd zewnętrzny Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint

Skrzynka ma wymiary 471,5 x 215 x 450,4 mm i waży 6,4 kg. Zmieścicie w niej płyty ATX, micro ATX i mini ITX. W sprzedaży dostępna będzie również wersja bez RGB, Solid (bez bocznego okna) oraz modele białe.

Przedni panel to w całości siatka mesh. Niestety nie ma tutaj filtra przeciwkurzowego z prawdziwego zdarzenia, co jest minusem. Po zdjęciu panelu możecie zobaczyć miejsce na trzy wentylatory 120 mm lub dwa 140 mm. Dwie sztuki tych drugich mamy w zestawie. Są to modele Aspect 14 RGB. Ich maksymalna prędkość wynosi 1000 RPM, przepływ powietrza 41 CFM, ciśnienie 1,02 mmH2O, a głośność 19,5 dBA. Zasilane są one ze złączy 3-pin i mają również złącza ARGB. Każde z nich ma końcówkę męską i żeńską, więc bez problemów zepniecie je razem.

Obudowa sama w sobie niczym tak naprawdę się nie wyróżnia, ma ona prostą konstrukcję. Mogą się za to podobać przednie podświetlane wentylatory, które dodają jej charakteru. Z nimi moim zdaniem prezentuje się ona naprawdę fajnie.

Na górze mamy filtr przeciwkurzowy oraz miejsce na dwa wentylatory 120/140 mm. Po prawej stronie jest panel wejścia/wyjścia. Tutaj do dyspozycji mamy dwa złącza USB 3.0, wejście na mikrofon i wyjście na słuchawki. Jeśli potrzebujecie USB-C to możecie je dokupić. Ciekawostką tutaj jest kontroler ARGB. Jeśli Wasza płyta nie ma odpowiedniego złącza to spokojnie możecie go wykorzystać do sterowania podświetleniem. Kontroler zasilany jest ze złącza SATA i ma jedno wyjście ARGB, ale jak zepniecie wentylatory w jeden to spokojnie je tam podłączycie.

Lewy bok to szkło hartowane z jedną ciekawostką – zasłonką, która ma zakrywać zasilacz i okablowanie. Prawy bok to zwykła blacha. Oba są zamykane na szybkośrubki.

Obudowa stoi na czterech nóżkach i nie ślizga się po panelach. Pod zasilaczem umieszczony został filtr przeciwkurzowy, który ma wygodną w obsłudze rączkę.

Tył jest standardowy. Mamy 7 zaślepek PCI mocowanych na szybkośrubki oraz miejsce na 120 mm wentylator. Szkoda tylko, że ten nie został fabrycznie zamontowany ani dołączony.

Czytaj też: Test obudowy Fractal Design Pop Air RGB White TG Clear Tint

Wnętrze Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint

Obudowa nie ma piwnicy, ale po części nadrabia to boczną zasłonką. Zasilacz stawiany jest na gumowych nóżkach i może mieć długość do 250 mm, choć producent rekomenduje tutaj maks. 175 mm. W Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint zmieścicie też akrty graficzne o długości do 405 mm i chłodzenia procesora o wysokości do 170 mm. Jest też miejsce na dwa dyski 3,5 cala i sześć 2,5 cala, przy czym tutaj 2 montaże są dołączone.

System zarządzania okablowaniem jest dobry. Jest sporo otworów, choć bez gumowych przelotek, co jest zrozumiałem w tańszej konstrukcji. Okablowanie spokojnie przerzucicie na tył i dzięki sporej ilości miejsca na opaski zaciskowe ładnie ogarniecie. Z tyłu jest też 19 mm wolnej przestrzeni. Sam zasilacz z kablami będzie zasłonięty. Moim zdaniem spokojnie tutaj można wszystko ładnie ułożyć.

Mamy też trochę miejsca na chłodnice. Z przodu zmieścicie konstrukcję do 360 mm,na górze do 240 mm (tutaj maksymalna wysokość podzespołów na płycie nie może przekraczać 46 mm) i z tyłu do 120 mm.

Składanie komputera w Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint

Montaż nie sprawił żadnych problemów. Jest on typowy i nie ma żadnych dziwnych rozwiązań. Okablowanie spokojnie przełożyłem na tył i bez problemów domknąłem bok, nawet zbytnio nie starając się kabli z tyłu jakoś specjalnie układać. W razie jakichkolwiek wątpliwości pełną pomocą służy instrukcja. Podświetlane wentylatory wyglądają naprawdę fajnie i całość po złożeniu zdecydowanie może się podobać.

Metodologia:

  1. Wentylator na procesorze ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  2. Wentylatory na karcie graficznej ustawiłem na 50% maksymalnych obrotów.
  3. Wentylatory w obudowie ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  4. Dysk miał zamontowany radiator dołączony do płyty.
  5. Głośność zmierzyłem przy zamkniętej obudowie z odległości 20 cm od środka lewego boku – tło wynosiło 33 dBA.
  6. Testy obciążenia przeprowadziłem za pomocą Cinebench R23 + FurMark + CrystalDiskMark – temperatura otoczenia to 22°C.
  7. Temperatury to maksymalne wartości uzyskane podczas testów.
Platforma testowa
Procesor
Intel Core i5-12600K
Chłodzenie
Scythe Mugen 5
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Z690 Aorus Ultra
Karta graficzna
KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC)
Pamięć RAM
Kingston Fury 2x 16 GB 5200 MHz CL40
M.2
LiteOn MU X1 256 GB
Zasilacz
Fractal Design Ion+ 2 Platinum 860W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint

Obudowie zdecydowanie brakuje tylnego wentylatora. Wyniki temperatur nie są może najwyższe w zestawieniu, ale też nie należą do czołówki. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to tańsza konstrukcja to aż tak źle nie jest i podstawowy przepływ powietrza jest zachowany. Plusem jest za to bardzo cicha praca – przednich wentylatorów nie usłyszycie.

Czytaj też: Test obudowy SilverStone Sugo 16

Podsumowanie testu Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint

Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint powinien kosztować ok. 80 dolarów, czyli ok. 370 zł. Jeśli cena zostanie zachowana to będzie to konstrukcja warta Waszej uwagi. Jest ona dobrze wykonana, choć brakuje mi filtr na przednim panelu. Konstrukcja nie ma piwnicy, ale system zarządzania okablowaniem i boczna zasłona dają radę. W obudowie zmieścicie też spore podzespoły.

W zestawie mamy dwa podświetlane wentylatory, które są naprawdę ciche. Wyniki temperatur nie są wybitnie niskie, ale podstawowy przepływ powietrza jest zachowany. Przydałby się jednak jeszcze tylny wentylator. Jeśli więc szukacie obudowy bez piwnicy, która ma podświetlane wentylatory, prosta konstrukcję i po prostu jest ok jak na swoją cenę to spokojnie możecie kupować Fractal Design Focus 2 RGB Black TG Clear Tint.