Astronomowie zauważyli kilkadziesiąt nowych galaktyk. Co o nich wiemy?

egzoplaneta spoza drogi mlecznej

Zespół naukowców doprowadził do odkrycia 44 nieznanych wcześniej galaktyk. Wchodzą one w skład oddalonej o 65 milionów lat świetlnych Gromady w Piecu.

Droga Mleczna jest galaktyką spiralną z poprzeczką, ale nie wszystkie przyjmują tego typu kształty. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. ultrazwartymi galaktykami karłowatymi, zwanymi skrótowo UCD.

Czytaj też: Droga Mleczna zderzy się z inną galaktyką. Wiemy, jak może to wyglądać

Tego typu struktury są, jak można się domyślić, stosunkowo kompaktowe i zwarte. Ich średnica wynosi bowiem ok. 200 lat świetlnych. Dla porównania, Droga Mleczna ma średnicę około 100 000 lat świetlnych, czyli 500 razy większą.

UCD są typem galaktyk o kompaktowych wymiarach – ich średnica wynosi ok. 200 lat świetlnych

UCD zawierają ok. 100 milionów gwiazd, choć to tylko szacunkowe dane. Jako że wokół każdej z nich mogą krążyć planety, można sobie wyobrazić, jak wiele potencjalnych obiektów zawierających życie może się tam znajdować.

Pierwsze ultrazwarte galaktyki karłowate odkryto zaledwie 2 dekady temu, a w ramach nowych badań naukowcy namierzyli 220 potencjalnych kandydatów do miana UCD. Ostatecznie taki status przyznano 44 galaktykom, które wcześniej były nieznane astronomom. Struktury te znajdują się w odległości 1170 lat świetlnych od jądra gromady, co mogło utrudnić ich zaobserwowanie.