Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie obserwują kosmicznych seniorów. JWST uwiecznił naprawdę stare galaktyki

kosmos

GLASS-z12 i GLASS-z10 to dwie niezwykle stare i odległe galaktyki zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Zlokalizowane około 4 miliardów lat świetlnych od Ziemi, obiekty te powstały kolejno 350 i 450 milionów lat po tym, jak doszło do Wielkiego Wybuchu. Takie ramy czasowe powinny zostać potwierdzone dzięki dalszym badaniom, również przeprowadzonym z udziałem nowego i wysoce zaawansowanego teleskopu.

Czytaj też: Gigantyczna czarna dziura i łączące się galaktyki. Zobaczcie nowy łup Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

O detekcji astronomowie piszą w Astrophysical Journal Letters. Jak wyjaśniają, byli zdumieni, gdy zdali sobie sprawę, iż zauważyli najbardziej odległe światło gwiazd, jakie ktokolwiek kiedykolwiek widział. Nieco zadziwiające wydają się stosunkowo wysokie jasności gwiazd wchodzących w skład rzeczonych galaktyk.

Galaktyki GLASS-z12 i GLASS-z10 powstały kolejno 350 i 450 milionów lat po Wielkim Wybuchu

Jednym z wyjaśnień może być to, że GLASS-z12 i GLASS-z10 są masywniejsze niż mogłoby się wydawać. Alternatywny scenariusz wskazuje natomiast na niższą masę i mniejszą liczbę gwiazd – te ostatnie byłyby jednak wyjątkowo jasne i zaliczane do tzw. III populacji.

Czytaj też: Te galaktyki powstały wkrótce po Wielkim Wybuchu. Znajdują się na skraju obserwowalnego wszechświata

Taką wersję wspierają wyniki analiz odebranego światła, które sugerują, iż widma tych gwiazd są pozbawione ciężkich pierwiastków. Taka cecha jest charakterystyczna dla gwiazd III populacji, które miałyby formować się wraz z narodzinami pierwszych galaktyk. Zanim poznamy dokładne wyniki tego kosmicznego śledztwa pozostaje nam zachwycać się efektami działań Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.