Reklama

Oto schemat rdzenia Xe-HPG. Gamingowe karty graficzne Intela nadchodzą

schemat rdzenia Xe-HPG, gamingowe karty graficzne Intela

Bez ostrzeżenia gamingowe karty Intela w postaci układów DG2 wpadły nagle w światło dzienne z masą interesujących informacji, które wskazują z jednej strony na ich rychłą premierę, a z drugiej na dokładny schemat GPU Xe-HPG.

Długo czekamy już na gamingowe karty Intela

O tym, że Intel przygotowuje po raz kolejny w swojej długiej historii dedykowane karty graficzne, wiemy już od dawna, a w rzeczywistości na rynek już trafiły pierwsze egzemplarze, ale nie te najbardziej oczekiwane, czyli DG2, a bardziej “biurowe” w postaci układów DG1. Jeden z egzemplarzy widzieliśmy już wcześniej w postaci chłodzonej pasywnie skromnej karty ASUSa z GPU DG1 na architekturze Xe-LP, która to miała 80 Jednostek Wykonawczych (EU).

Czytaj też: Szukacie białej karty graficznej? Zainteresujcie się Spectral White od PowerColor

Karty graficzne Intela ze rdzeniami DG2 zapowiadają się jednak znacznie bardziej obiecująco, bo są zapowiadane, jako rozwiązania już “dla graczy” zarówno tych mobilnych, jak i stacjonarnych. Intel już zapowiadał ich premierę w 2021 roku, a niedawno potwierdził to Pete Brubaker, inżynier ds. relacji z deweloperami gier, podrzucając na swoim Twitterze ofertę pracy.

Czytaj też: RocketQ Battleship SSD, czyli 64 TB na PCIe 4.0 od Sabrent

Gdyby tego było mało, Igor Wallossek podrzucił do sieci schemat rdzeni graficznych Intel DG2 na proponowanej płycie głównej laptopa z procesorem Intel Tiger Lake-H. Mowa o GPU w postaci DG2-128EU, który to współpracował z dwoma modułami pamięci GDDR6 po 2 GB jedna. Warto przy okazji przypomnieć o wcześniejszym schemacie rdzenia DG2-384EU, którego porównanie z tym słabszym widzicie powyżej.

Na jakie karty DG2 Intela możemy liczyć?

Czytaj też: Reklama Signal uświadamia, ile danych zbiera od nas Facebook

Z tego co wiemy na ten moment, cała rodzina kart graficznych DG2 obejmuje aż pięć jednostek SKU wyposażonych w od 96 do 512 jednostek wykonawczych. Najbardziej obiecujący jest oczywiście topowy model DG2-512EU, który wedle przecieków ma oferować wydajność na poziomie karty NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti, co sprawia, że warianty 384 i 256EU będą przedstawicielami średniej klasy segmentu. Plotkuje się też o wariancie 416EU, a jeśli idzie o rozpoczęcie produkcji masowej, ma to mieć miejsce już od października.