WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wiemy, gdzie występuje najsilniejsze znane pole magnetyczne we wszechświecie

Astronomowie wykryli najsilniejsze pole magnetyczne, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Analizując potężne promieniowanie rentgenowskie emitowane przez gwiazdę neutronową, zespół badawczy obliczył, że jej pole magnetyczne jest dziesiątki milionów razy silniejsze niż jakiekolwiek kiedykolwiek powstałe na Ziemi.

Artykuł poświęcony temu odkryciu ukazał się na łamach Astrophysical Journal Letters. Z jego lektury możemy dowiedzieć się, że GRO J1008-57, jest tzw. pulsarem rentgenowskim. Taki obiekt emituje silne wiązki promieniowania elektromagnetycznego, które okresowo docierają do Ziemi. Kiedy materia spada na powierzchnię tego pulsara, dochodzi to potężnych emisji promieniowania rentgenowskiego, które można wykryć dzięki teleskopom.

Przedstawiciele Chińskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu w Tybindze przeanalizowali jedną z tych emisji, aby obliczyć siłę pola magnetycznego pulsara. Do obserwacji doszło w sierpniu 2017 roku za pomocą Insight-HXMT. Zauważono wtedy sygnaturę CRSF, pojawiającą się, gdy fotony rentgenowskie rozpraszają elektrony plazmowe.

Czytaj też: Fabryka BMW już gotowa do produkcji elektrycznego i4

CRSF miał energię wynoszącą 90 keV i na jej podstawie zespół astrofizycy obliczyli pole magnetyczne pulsara. Ich zdaniem wyniosło ono ok. miliarda Tesli, co jest naprawdę imponującą wartością. Dla porównania, najsilniejsze pole magnetyczne wytworzone do tej pory w laboratorium to 1200 Tesli.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News