WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

GeForce RTX 2000 SUPER – zupełnie nowa seria kart NVIDIA!

Dziś dwa jedne z największych serwisów technologicznych poinformowały (bazując na własnych źródłach), że NVIDIA nie zapomniała o swojej dawnej zapowiedzi i nie ma tak miernych planów, które wyciekły przed tygodniem. Wccftech oraz Videocardz są zgodne w jednym – firma szykuje jeszcze w tym roku serię kart graficznych GeForce RTX 2000 SUPER. Pełna prezentacja ma nastąpić 21 czerwca.

Czytaj też: AMD Radeon RX 5700 XT i Radeon RX 5700 już oficjalnie

Według tych informacji Nvidia szykuje dla nas przynajmniej cztery karty, jako zupełnie nowe modele, bazując jednak na schemacie nazewnictwa, które już dokładnie znamy. Jeśli nie chce Wam się czytać, to całą serię można podsumować tak: Nvidia przesunęła swoje modele o jeden stopień wyżej w kwestii wydajności przy zachowaniu podobnych cen (mam nadzieję). Wszystko przez ulepszenie rdzeni graficznych i podsystemu pamięci. A więc? Zanurkujmy teraz w szczegółach:

GeForce RTX 2080 Ti SUPER

Ten model otrzyma zupełnie nowy układ graficzny, który nie będzie ulepszeniem tego z RTX 2080 Ti, a nawet czymś z serii Quadro. Zachowa PEŁNE odblokowanie, co sprawi, że będzie cechował się nawet 300W TDP, oddając w ręce producentów niereferencyjnych modeli możliwość zaszalenia z chłodzeniem. Możemy liczyć na większą ilość jednostek operacyjnych oraz szybszą pamięć GDDR6. Spodziewamy się, że będzie znacznie szybszy niż istniejąca karta RTX 2080 Ti, ale w tym przypadku nie będzie dorównywać jej ceną. Ta będzie zapewne kosmiczna, jak to na flagowy model przypadło. Na ten model poczekamy znacznie dłużej – może nawet do 2020 roku.

GeForce RTX 2080 SUPER

W niższych modelach jest już nieco mniej finezyjnie, bo Nvidia po prostu ma zapożyczać rdzenie z modelów wyższych (nie zawsze) i upychać je na te SUPER. Tak więc, karta GeForce RTX 2080 Ti Super ma zostać wyposażona w ten sam rdzeń (choć może delikatnie okrojony), co GeForce RTX 2080 Ti, ale w pełni odblokowany pod kątem podkręcania.

GeForce RTX 2070 Ti SUPER

Z kolei dla RTX 2070 Ti Super zostanie stworzony zupełnie nowy rdzeń z możliwościami pomiędzy RTX 2080 SUPER i RTX 2070 SUPER. To w towarzystwie 8 GB ulepszonych układów GDDR6, nieznaną za bardzo ceną i opóźnioną premierą, ale nie aż tak, jak 2080 Ti SUPER.

GeForce RTX 2070 SUPER

Zgodnie z polityką, RTX 2070 SUPER będzie zawierał odblokowany wariant układu graficznego RTX 2080 z 8 GB szybszej pamięci VRAM. Tutaj tez oczekuje się, że liczba rdzeni będzie wynosić mniej więcej połowę między podstawową 2080 a 2070. Cena powinna wynosić tyle samo albo nieco więcej w porównaniu do RTX 2070.

GeForce RTX 2060 SUPER

Ostatnią SUPER kartą będzie najlepszy wybór dla “typowego gracza”, czyli model ze średniej półki. RTX 2060 SUPER dotyczy to samo, czyli obecność rdzenia z podstawowego RTX 2070 i 8 GB pamięci GDDR6. Będzie to więc ulepszenie zarówno pod kątem GPU, jak i podsystemu pamięci, bo obecny RTX 2060 ma tylko 6 GB VRAMu.

Kończąc już ten SUPERowy wpis, zaznaczam, że te informacje (choć podobno potwierdzone) mogą nie okazać się prawdziwe. Tak naprawdę nie mamy nawet pewności, czy dowiemy się o tym 21 czerwca, bo daty prezentacji nowych kart Nvidii są wręcz magicznie przesuwane od premiery GTX 1000.

Czytaj też: Ryzen 9 3950X pokazał wyższość AMD na rynku procesorów

Źródło: WccftechVideocardz