WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Ten model GeForce RTX 3090 KINGPIN od EVGA będzie zachwycał

Ten model GeForce RTX 3090 KINGPIN od EVGA będzie zachwycał

Warto pamiętać, że wśród nowych kart graficznych są karty i są KARTY, a właśnie do tych drugich zaliczy się model GeForce RTX 3090 KINGPIN od EVGA.

EVGA na ten moment zapowiedziała pięć modeli swojego pomysłu na niestandardowe karty GeForce RTX 3090, a obecnie ujawniła m.in. EVGA GeForce RTX 3070 XC3. Wchodząc w szczegóły, szykowane wersje XC3 i FTW to konstrukcje z trzema wentylatorami, które prawdopodobnie będą najpopularniejszym (i niedrogim) wyborem wśród graczy.

EVGA opracowuje jednak również trzy modele chłodzone cieczą, zwane HYDRO COPPER (karta jest wyposażona w fabrycznie zainstalowany blok wodny), HYBRID (z dołączonym chłodzeniem AIO) i KINGPIN, który oprócz jednego wentylatora na obudowie, jest również wyposażony w zintegrowane chłodzenie AIO. Jak możecie się spodziewać, to właśnie wersja KINGPIN jest tutaj Świętym Graalem.

Tak jak przy RTX 2080 Ti w wydaniu KINGPIN, które kosztuje ponad 10000 zł, tak również RTX 3090 otrzyma bardzo, ale to bardzo zaawansowany system chłodzenia. Musicie bowiem wiedzieć, że te warianty kart graficznych są przeznaczone dla entuzjastów oraz overclockerów.

Seria KINGPIN została opracowana we współpracy z Vince Lucido, znanym ekstremalnym overclockerem, którego pseudonim to KINGPIN. Ten właśnie ujawnił fotki laminatu w ramach zapowiedzi. Te z kolei potwierdzają obecność 23-fazowej sekcji zasilania oraz wymóg trzech 8-pinowych kabli zasilających. Model dopełni ponoć pompka Asetek nowszej generacji oraz 360 mm radiator w chłodzeniu AIO.

EVGA KINGPIN reprezentuje najwyższy poziom w projektowaniu GPU, a co ciekawe, żadna inna marka nie ogłosiła jeszcze swojego niestandardowego GeForce RTX 3090 tej klasy. Są to zazwyczaj modele MSI Lightning, GALAX HOF, ASUS ROG Matrix i COLORFUL iGAME KUDAN.

Niedawno poznaliśmy oficjalną specyfikację i cenę GeForce RTX 3090, a więc modelu wyposażonego w procesor graficzny GA102-300, który dzierży całe 10496 rdzeni CUDA. Te współpracują z 24 GB pamięci GDDR6X poprzez 384-bitowy interfejs. Pamięć jest taktowana z prędkością 19,5 Gb/s, co zapewnia aż 936 GB/s maksymalnej przepustowości.

Czytaj też: Tak wygląda EVGA GeForce RTX 3070 XC3

RTX 3090 to obecnie właściciel największego rdzenia graficznego w segmencie konsumenckim (jego powierzchnia sięga aż 628 mm kwadratowych), którego trzeba jakoś chłodzić, a zapewne wydanie KINGPIN od EVGA sprawdzi się w tym śpiewająco.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News