WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gen homoseksualizmu to mit?

Żaden pojedynczy gen nie uczyni danej osoby gejem, lesbijką ani biseksualistą. Zamiast tego na orientację seksualną wpływają tysiące genów – tak przynajmniej sugerują nowe badania genomów prawie pół miliona ludzi. 

Naukowcy stwierdzili, że we wszystkich społeczeństwach ludzkich od 2% do 10% osób przejawia zachowania homoseksualne. Czynniki biologiczne, które wpływają na orientację seksualną, są w dużej mierze nieznane, ale wielu naukowców podejrzewa, że ​​genetyka odgrywa w tym dużą rolę. Jednak dokładna genetyczna podstawa orientacji seksualnej jest nieuchwytna, głównie dlatego, że naukowcy wcześniej mieli stosunkowo niewielu ochotników do zbadania.

Czytaj też: Homoseksualni superbohaterowie w MCU

Nowe badanie objęło jednak znacznie większą liczbę uczestników, dzięki czemu wyniki były bardziej wiarygodne statystycznie. Naukowcy zbadali grupę liczącą około 470 000 ochotników w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dawali oni informacje o tym, czy kiedykolwiek brali udział w praktykach homoseksualnych. Badacze opierali się na danych genetycznych z brytyjskiego Biobank oraz 23andMe, a także na odpowiedziach na pytania dotyczące tożsamości seksualnej.

Autorzy badań nie mogli znaleźć żadnego genu powiązanego z zachowaniami seksualnymi u osób tej samej płci. Pięć wariantów genetycznych wydawało się istotnie powiązanych z orientacją seksualną, a tysiące innych wyglądały na zaangażowane w mniejszym stopniu. Naukowcy nie znaleźli więc żadnych wzorców genetycznych, które mogłyby zostać wykorzystane w jakikolwiek sposób do identyfikacji orientacji seksualnej danej osoby. Zamiast tego na predyspozycje do zachowań seksualnych osób tej samej płci wpłynęła złożona mieszanka wpływów genetycznych i środowiskowych. Dotyczy to również wielu innych ludzkich cech, takich jak np. wzrost.

Co ciekawe, geny wydają się mieć większy wpływ na zachowania homoseksualne u mężczyzn niż u kobiet. Wciąż nie ma jednak pewności co do rezultatów badań.

[Źródło; livescience.com]

Czytaj też: Ubisoft przeprasza za brak homoseksualnego wątku w DLC do AC: Odyssey