Stonehenge jest jednym z najbardziej niesamowitych zabytków na Ziemi, ale jest także jednym z najbardziej zagadkowych. Ogromne skały ułożone w okrąg na jednym z pól w hrabstwie Wiltshire w Anglii stanowią nierozwiązaną do tej pory zagadkę.
Z biegiem lat geolodzy zaczęli śledzić pochodzenie samych skał, co pomogło wyjaśnić, w jaki sposób zostały wydobyte i jak wykonane budowlę. Teraz nowe badanie przedstawia najbardziej przejrzysty obraz tego, skąd pochodzą skały i jak zostały wydobyte. Naukowcy sądzą, że skały znajdowały się w kamieniołomach położonych około 250 km od miejsca postawienia pomnika. Badacze są przekonani, że kamienie wydobyto około pięciu tysięcy lat temu i znaleźli pozostałości narzędzi, które wykorzystano w tym celu.
Czytaj też: W Szkocji znajduje się budowla podobna do słynnego Stonehenge
Badanie nie tylko odpowiada na pytanie, skąd się wzięły skały, ale także czy ówcześni ludzie sami przetransportowali skały, czy też pomogły im w tym lodowce. Okazało się jednak, że obyło się bez ingerencji natury, a za transport kamieni odpowiadali mieszkańcy. Geolodzy sugerują również, że możliwe jest, że kamienie zostały pierwotnie ułożone w okrągłej formacji w innym miejscu – bliżej kamieniołomu, Potem zostały jednak przeniesione do miejsca, w którym znajdują się do dziś.
[Źródło: bgr.com]
Czytaj też: Stonehenge mogło zostać zbudowane przez żeglarzy