Reklama
aplikuj.pl

Gigantyczna burza pokryła północny biegun Marsa

Ogromna burza pyłowa wokół bieguna północnego Marsa została sfotografowana przez urządzenie Mars Express należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Burze piaskowe są powszechne na Marsie, ale od czasu do czasu mają one miejsce na całej planecie. Jedno z takich wydarzeń spowodowało wyłączenie łazika Opportunity. Obecnie na północnej półkuli Marsa jest wiosna, więc pokrywa lodowa cofa się, a obłoki lodu i kurzu występują dość powszechnie wzdłuż jej granicy. Dzięki Mars Express możecie przekonać się, jak wygląda taka burza.

Czytaj też: Marsjański łazik być może natrafił na oznaki dawnego życia pod powierzchnią Czerwonej Planety

Obrazy przedstawiają obłoki kształcie spirali, których barwa, w odróżnieniu do bieli czapy lodowej, jest brązowa. Mars Express zaobserwował również, co się dzieje, gdy burze pyłowe docierają do ogromnych wulkanów, takich jak Elysium Mons i Olympus Mons. W ich pobliżu znajdują się chmury orograficzne – obłoki lodowe, które powstają, gdy powietrze jest wypychane na pochyły bok wulkanu. Ale gdy pył się do niego zbliża, ogrzewa się, co sprawia, że ​​obłoki lodowe wyparowują.

Instrumenty obecne na lądowniku Mars Express tworzą obrazy, które są automatycznie przetwarzane po przybyciu na Ziemię. Urządzenie może być więc określone mianem internetowej kamerki dla całego Marsa.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: ESA]

Czytaj też: Marsjański łazik Curiosity dostrzeżony z orbity