WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gigantyczna kałamarnica po raz drugi została nakręcona

Dopiero drugi raz w historii naukowcom udało się uchwycić nagranie gigantycznej kałamarnicy żyjącej w głębinach morskich. Film nagrano w Zatoce Meksykańskiej 18 czerwca.

Widać na nim, jak gigantyczna kałamarnica (Architeuthis) zbliża się do słabo mrugającego światła na wabiku przebranym za meduzę. Początkowo zwierzę wygląda jak kula, jednakże później jego 8 ramion się rozwija i odsłania duże ssawki, którymi kałamarnica dotyka wabika. W momencie jak zwierzę orientuje się, że jest to tylko zabawka to momentalnie odskakuje.

Czytaj też: Rozproszone przedszkolaki mogą zarabiać mniej jako dorośli

Wabik jest bardzo ciekawą konstrukcją. Został on opracowany przez naukowców z Ocean Research & Conservation Association (ORCA). Wabik naśladuje meduzę Atolla wyvillei. Kiedy jest ona zagrożona lub atakowana i zaczyna świecić jak alarm. To właśnie ten mechanizm naśladuje opracowane urządzenie.

Naukowcy mieli pewne problemy z komputerami, na których przechowywali nagranie. Jeden spalił się a później statek zaatakowało tornado wodne. Na szczęście nagrany film przetrwał te wszystkie niebezpieczeństwa.

Czytaj też: Pod Oceanem Atlantyckim znajduje się zbiornik słodkowodnej wody

Źródło: Livescience