Gigantyczny Teleskop Magellana będzie naprawdę potężny. Jak powstają jego lustra?

astronomia

Rozpoczęto prace nad szóstym z siedmiu segmentów tworzących Gigantyczny Teleskop Magellana. Instrument ten ma zapewniać rekordowo wyraźne zdjęcia kosmosu.

Kierownik projektu, James Fanson, stwierdził, że najważniejszą częścią teleskopu jest jego zwierciadło zbierające światło. Gigantyczny Teleskop Magellana składa się z siedmiu rekordowo dużych zwierciadeł, co pozwala nam wyobrazić sobie, jak duża będzie cała konstrukcja.

Oddanie do użytku szóstego lustra jest ważnym krokiem w kierunku ukończenia projektu. Po uruchomieniu Gigantycznego Teleskopu Magellana, ma on zapewniać 10-krotnie ostrzejsze zdjęcie niż te, których dostarcza Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Gigantyczny Teleskop Magellana zapewni 10-krotnie wyraźniejsze zdjęcie niż teleskop Hubble’a

Do wytworzenia luster zostanie wykorzystane niemal 20 ton szkła. Aby je przetopić, używa się pieca obracającego się z prędkością pięciu obrotów na minutę, a panujące wewnątrz temperatury osiągają niemal 1200 stopni Celsjusza.

W kolejnym etapie produkcji lustro przechodzi miesięczny proces chłodzenia przy jednoczesnym, wolniejszym obrocie pieca. Schłodzenie go do temperatury pokojowej zajmuje kolejne 1,5 miesiąca. Wtedy też nadaje się mu charakterystyczny, pożądany kształt. I to wcale nie jest jeszcze koniec podróży, ponieważ konieczne jest dwuletnie polerowanie powierzchni zwierciadła.