WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Gitara Goldtop Duane Allmana z 1957 roku sprzedana

Goldtop Gibson Les Paul z 1957 roku była główną gitarą Duane Allmana, który zmarł w 1971 roku w wypadku motocyklowym w wieku 24 lat. Pozostawił jednak po sobie taką artystyczną spuściznę, że w 2003 roku zajął drugie miejsce w rankingu magazynu Rolling Stone na liście 100 najlepszych gitarzystów wszechczasów, a następnie dziewiąte w 2011 roku. Nie dziwi więc nas, że ta gitara sprzedała się za niemałą sumkę. 

Czytaj też: Powstały gitary inspirowane stronami konfliktu z Gry o Tron

Duane Allman wykorzystywał gitarę Goldtop Gibson Les Paul podczas pierwszych dwóch lat działalności zespołu Allman Brothers, nagrywania utworu Layla z Erikiem Claptonem, czy nawet albumu Layla and Other Assorted Love Songs. Zdecydowanie najważniejsze jest jednak to, że ta gitara towarzyszyła mu przy nagrywaniu debiutanckiego albumu Allman Brothers z 1969 roku. Co ciekawe, Allman w 1970 roku wymienił swoją Goldtop Gibson Les Paul na Cherry Sunburst, dorzucając za nią 200$.

Jednak kiedy to Cherry Sunburst została sprzedana za 591000$, to gitara Goldtop Gibson Les Paul została wystawiana na sprzedaż w Allman Brothers Band Museum i zgarnęła tam aż 1,25 miliona dolarów.

Czytaj też: Gitarzysta Pink Floyd sprzedaje kolekcję gitar w imię walki z globalnym ociepleniem

 Źródło: New Atlas