Reklama
aplikuj.pl

Google stworzyło SI, która wykrywa raka płuc lepiej niż lekarze

A patient at Naval Hospital Pensacola prepares to have a low-dose computed tomography test done to screen for lung cancer. Lung cancer is the leading cause of cancer-related deaths among men and women. Early detection can lower the risk of dying from this disease.

Fantastyka naukowa powoduje, że powinniśmy bać się rozwoju sztucznej inteligencji. I chociaż prawdą jest, że przekazanie zbyt dużej mocy maszynom może się źle skończyć, sztuczna inteligencja okazuje się niesamowitym narzędziem. Na przykład oprogramowanie stworzone przez Google robi naprawdę imponujące rzeczy.

Algorytm opracowany we współpracy z Google wykazał swoją niewiarygodną dokładność w wykrywaniu raka płuc. Sztuczna inteligencja jest pod pewnymi względami jeszcze bardziej dokładna niż radiolodzy wyszkoleni w wykrywaniu charakterystycznych oznak raka na skanach.

Czytaj też: Salvador Dali pozuje sobie do selfie w muzeum, dzięki sztucznej inteligencji

Podobnie jak wiele innych algorytmów przetestowanych do użytku w medycynie, komputerowy mózg został przeszkolony za pomocą skanów z poprzednich badań przesiewowych raka płuc. Następnie miał za zadanie ocenić ponad 6700 badań przesiewowych, aby zobaczyć, jak dokładnie może wykryć chorobę, o której lekarze już wiedzieli. W serii testów osiągnął imponującą dokładność 94,4%. Następnie porównano ich dokładność ze skutecznością 6 radiologów.

W zestawach danych przesiewowych, w których radiologowie mieli dostęp do dodatkowych informacji uzupełniających w postaci skanów tomograficznych, komputer przeprowadzał badania podobnie jak profesjonaliści. Jednak w przypadkach, w których dodatkowe dane tomograficzne nie były dostępne, sztuczna inteligencja z łatwością pokonała swoich ludzkich odpowiedników, przewyższając wszystkich sześciu uzyskując widocznie lepsze rezultaty.

[Źródło: bgr.com]

Czytaj też: Sztuczna inteligencja Nvidii ma zrewolucjonizować opiekę medyczną w Wielkiej Brytanii