Reklama
aplikuj.pl

Gra Spider-Man odrzucona przez Xbox, więc PlayStation zrobiło sobie hit

spider-man

Ciekawa informacja na temat kulis powstania Spider-Mana na PlayStation! Okazuje się, że tytuł mógł być produkcją przeznaczoną tylko na konsole Xbox. Jak do tego nie doszło?

Spider-Man i Activision

Historia o tym, jak Spider-Man trafił na PlayStation 4 zaczyna się w… Activison. Jeśli pamiętacie – to właśnie ta firma tworzyła nowe gry o człowieku-pająku. Ich jakość raz była lepsza, raz gorsza, ale tytuły zwykle okazywały się średniakami.

Marvel widząc sukces Batman Arkham Asylum również chciało zrobić ze swoją marką coś więcej, a Activision nie miało nawet ochoty kontynuować gier o Spider-Manie. Skończyło się to zerwaniem umowy przez obie strony!

Czytaj też: Autorzy Beyond Skyrim Morrowind docenieni przez Bethesdę

Co jednak ciekawe, kiedy umowy kończące wcześniejsze ustalenia zostały podpisane, a Marvel znów mógł wybrać nowego dewelopera, przedstawiciel Activision miał zapytać, co zamierzają oni zrobić z marką? Przedstawiciel Marvela miał odpowiedzieć, że znajdą dla niego lepszy dom, co Activision skwitowało słowami „Powodzenia w poszukiwaniu swojego jednorożca.”

Spider-Man prawie na Xbox

Marvel zakasał rękawy i ruszył na poszukiwania nowej ekipy. Firma uznała, że marzy im się wielka gra, która pobije przygody Batmana. Jeśli któraś z firma chciała mieć postać Spider-Mana ekskluzywnie, wchodziło to w grę, jeśli tytuł będzie produkcją wysokobudżetową.

W sprawie nowej gry zwrócono się do Microsoftu i Sony. O dziwo, Xbox odrzucił propozycję. Microsoft chciał w 2014 roku skupiać się na swoich markach. Sony za to od razu przygotowało wstępny plan i zapowiedziało grę AAA, która trafi ekskluzywnie na nową konsolę. Umowa została zawarta, a Sony przekazało tytuł do Insomniac Games.

Czytaj też: Iron Man na Unreal Engine 5 i znane gry na silniku Epic Games

Jak już dziś wszyscy dobrze wiemy – Spider-Man może być marką równie mocną co Batman Arkham. Ostatnie dane wskazują na to, że Spider-Man na PS4 sprzedał się w ponad 20 milionach kopii, a spin-off z Milesem Moralesem w 6,5 milionach sztuk. Growy Spider-Man w USA zarobił tyle dolarów, że stał się najlepszą premierą Sony w kontekście gier wideo. Dziś wiemy, że powstaje Spider-Man 2, a do tego Insomniac otrzymało kolejną markę od Marvela – Wolverine.