WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Gry wideo dla niepełnosprawnych – nowa platforma zachęca deweloperów do tworzenia przystępniejszych gier

Gry wideo dla niepełnosprawnych? Po co tworzyć specjalne produkcje, skoro zwykłe mogą być bardziej przyjazne?

Gry wideo mogą być przystępne dla wszystkich. Wystarczy tylko, że deweloperzy będą pamiętali również o niepełnosprawnych graczach i wprowadzą dla nich kilka poprawek, które umożliwią im rozgrywkę. W ostatnim czasie w tym temacie trochę się działo i zdaje się, że to nie koniec.

Czytaj też: Jak zmieniło się Lego Star Wars?

Microsoft wypuścił już swój Xbox Adaptive Controller dzięki, któremu niepełnosprawni mogą ogrywać teraz tytuły, które wcześniej nie były nawet przystosowywane dla tej grupy. Urządzenie nie jest w żaden sposób chronione, więc możemy podłączyć je nawet do Nintendo Switch. Społeczność graczy skarciła również w ostatnim czasie Activision. Firmie dostało się po uszach za powiedzenie, że napisy w grach nie są standardem.

Gracze od razu wytłumaczyli wydawcy, że po prostu lubią grać z włączonymi napisami, bo czasem czegoś nie dosłyszą lub akurat ktoś włączy obok nich odkurzacz. Do tego napisy w grach umożliwiają rozgrywkę głuchoniemym. Firma ostatecznie wprowadziła do Spyro Reiginited Trilogy napisy, a gracze dopięli swego.

Teraz organizacja AbleGamers utworzyła stronę internetową Accesible.Games. Platforma ta podzielona jest na wersję dla deweloperów oraz graczy. Gracze mogą bezpośrednio kontaktować sie z twórcami i przekazywać im wskazówki dotyczące tego, czego potrzebują, aby zagrać w dany tytuł. Mogą oni również wziąć udział w testach gry i sprawdzić, czy ich pomysły działają.

Deweloperzy za to po swojej stronie otrzymają masę wskazówek o tym, jak projektować przyjazne sterowanie w grach. Kontakt z graczami pozwoli im lepiej zrozumieć ich potrzeby i w miarę swoich możliwości – dodać opcje umożliwiające rozgrywkę dla niepełnosprawnych.

Czytaj też: Los Atlantydy w naszych rękach w najnowszym DLC do Assassin’s Creed Odyssey

Źródło: dualshockers.com