Reklama
aplikuj.pl

Znamy szczegóły GTA 5 na PS5. Spodziewaliście się darmowej aktualizacji?

gta 5

Rockstar przedstawił dodatkowe informacje na temat nadchodzącego GTA 5 na PlayStation 5 oraz Xbox Series. Niestety, zanosi się na to, że aktualizacja gry będzie płatna.

Data premiery GTA 5

GTA 5 i Grand Theft Auto Online ukażą się na PlayStation 5 i Xbox Series X|S 15 marca, przenosząc na nowe platformy tryb fabularny oraz dynamiczny i stale ewoluujący świat sieciowej rozgrywki GTA Online z wieloma ulepszeniami dla nowych i powracających graczy.

Te nowe wersje GTA 5 i GTA Online wprowadzają na konsole najwyższy poziom graficzny znany z PC wraz z rozdzielczością sięgającą do 4K, płynnością do 60 klatek na sekundę, lepszą jakością tekstur, opcjami HDR i ray tracingiem — a także techniczne usprawnienia umożliwiane przez najnowsze konsole, czyli szybsze wczytywanie, realistyczny dźwięk 3D, wsparcie dla funkcji danej platformy i nie tylko.

Grafika GTA 5 sprzed dwóch generacji ulepszona

Gracze będą mogli wybrać jeden z trzech nowych trybów graficznych i dopasowywać rozgrywkę do własnych preferencji:

  • Tryb jakości ma na celu ukazanie jak najlepszych wrażeń wizualnych i celuje w 30 klatek na sekundę. W tym trybie PlayStation 5 i Xbox Series X wyświetlają obraz w natywnej rozdzielczości 4K z wykorzystaniem ray tracingu, a Xbox Series S wyświetla obraz w doskalowanej rozdzielczości 4K.
  • Tryb wydajności oferuje najlepszą płynność rozgrywki, celując w wyświetlanie 60 klatek na sekundę. W tym trybie PlayStation 5 i Xbox Series X generują obraz w doskalowanej rozdzielczości 4K, a Xbox Series X w 1080p.
  • Dodatkowo, PlayStation 5 i Xbox Series X mogą również wykorzystać tryb wydajności z RT, który stanowi pomost pomiędzy dwoma pozostałymi trybami, wspierając doskalowaną rozdzielczość 4K, wykorzystanie ray tracingu i 60 klatek na sekundę.

Te nowe wersje wprowadzają także przeróżne ulepszenia, w tym szybsze wczytywanie, większą liczbę mieszkańców, bardziej intensywny ruch uliczny i gęstszą roślinność, ulepszone oświetlenie i zacienienie, odbicia na wodzie i wiele innych elementów. Do tego lepsze wygładzanie krawędzi, rozmycie, szczegółowe eksplozje i ogień, a także wiele innych.

Czytaj też: The Settlers nie zagracie na PC i GeForce NOW. Grę spotkał los Prince of Persia

Efekty dotykowe wprowadzają także nowy poziom responsywności, m.in. na źródła obrażeń, efekty pogodowe, nierówne nawierzchnie na drodze, wybuchy, a także dynamiczny opór i adaptacyjne spusty na kontrolerze DualSense PlayStation 5. Wśród funkcji oferowanych przez konkretne platformy znajduje się także realistyczny dźwięk kierunkowy Tempest 3D na PlayStation 5 i dźwięk przestrzenny na Xbox Series X|S.

GTA Online na PlayStation 5 i Xbox Series X|S wprowadza również wiele usprawnień rozgrywki, w tym zaprojektowany od podstaw samouczek dla nowych graczy, przebudowane menu, które pozwala bezpośrednio przechodzić do gry swobodnej, napadów, wyścigów, trybów adwersarza, wyróżnionej w danym tygodniu zawartości i nie tylko.

Transfer zapisów GTA 5 i zamówienia przedpremierowe

Gracze na PS4 i Xbox One będą mogli przenieść swoje postacie z trybu fabularnego GTA 5 oraz postacie i postępy z GTA Online na PS5 i Xbox Series X|S za pomocą jednorazowych migracji, osobnych dla każdej z platform.

Od dzisiaj gracze mogą zacząć przenoszenie postępów z trybu fabularnego, wysyłając swój zapis gry do Rockstar Games Social Club. Aby rozpocząć ten proces, należy uruchomić GTA 5 na swoim koncie na obecnej konsoli i przejść do zakładki Gra w menu pauzy, a następnie wybrać opcję Wyślij zapis gry. Należy pamiętać, że jednocześnie można przechowywać tylko jedną zapisaną grę na platformę, a zapis gry będzie można pobrać przez 90 dni.

Czytaj też: Drogie mikropłatności w Gran Turismo 7, które kosztuje prawie 300 zł

Użytkownicy Rockstar Games Social Club 15 marca będą mogli też przenieść postępy swoich postaci z GTA Online na PS5 lub Xbox Series X|S, gdy uruchomią grę na jednej z tych konsol. Proces migracji dotyczy postaci, GTA$, postępów, statystyk, pojazdów, nieruchomości, broni, odzieży i zawartości tworzonej przez użytkowników, np. zdjęć Snapmatic i akcji.

Grand Theft Auto V i Grand Theft Auto Online od 15 marca będą dostępne w formie cyfrowej w sklepie na konsoli PlayStation i Sklepie Microsoft z możliwością złożenia zamówienia przedpremierowego i pobrania gry 8 marca, a wersja pudełkowa trafi do sprzedaży w kwietniu.

Dostęp do GTA Online oferowany jest w ramach GTA 5, ale teraz na PlayStation 5 i Xbox Series X|S po raz pierwszy będzie można uzyskać go oddzielnie. Użytkownicy PlayStation 5 otrzymają bezpłatny dostęp przez trzy miesiące od premiery, dzięki czemu gracze łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej będą mogli doświadczyć wszystkiego, co oferuje GTA Online.